Güncel

Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı

 

ozsavunmaDiyarbakır’da evli olduğunu öğrendiği erkek arkadaşından ayrılmak istediği için buluştuğunda kendisine tecavüz girişiminde bulunduğunu iddia ettiği sevgilisini bıçaklayarak öldüren Demet Y., ifadesinde “Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı” dedi. Mahkeme, genç kızı tahrik ve iyi hal indirimiyle beş yıl hapse çarptırdı.

Eğil ilçesine bağlı bir köyde yaşayan Demet Y., geçen yıl Mart ayında 33 yaşındaki Zeki Çavdar ile görüşmeye başladı. Çavdar genç kıza evlilik teklif etti ancak Demet Y., üç ay sonra sevgilisinin evli ve üç çocuk babası olduğunu öğrenip ayrılmaya karar verdi. Bunun üzerine iddiaya göre, Çavdar genç kızı “Seni baba evinden çıkarır, tecavüz eder, geri getiririm” diye tehdit etti. Genç kız kararından dönmeyince Çavdar, son bir görüşme istedi ve 11 Haziran günü köyün girişine gelerek genç kıza tecavüz etmeye kalktı. Genç kız vites kutusunun yanında gördüğü bıçağı Çavdar’ın kalbine sapladı. Çavdar kaldırıldığı hastanede ölürken, yakalanan Demet Y. tutuklandı.

Haksız tahrik indirimi

İddianamede Demet Y. hakkında ‘kasten öldürme’den ömür boyu hapis istendi. Demet Y.’nin saldırı ve tehdit üzerine maktulü ‘haksız tahrik altında’ bıçakladığını belirten savcı, genç kızın vücudundaki boğuşma izlerine dikkat çekti ve indirim istedi.

Genç kız ise duruşma sırasında şöyle konuştu: Ayrılmayı kabul ettiğini belirterek gelip emanetlerimi almamı istedi. Birlikte gezerken çekilen fotoğraflarım onda kalmıştı. Arabaya binip fotoğrafları istedim. Vermeyince inmek istedim. Boğazımı sıkıp, tokat attı. Saldırdı, üzerime çıktı ve tecavüze kalkıştı. Kaçma şansım kalmamıştı. Bıçağı görünce aldım ve Zeki’ye tuttum. Korkup çekileceğini sandım. Hala boğuşma oluyordu. Öldürme amacım yoktu.”

Demet Y.’nin avukatı olayın öldürme niyeti taşımadığını, meşru müdafaa sınırları içinde gerçekleştiğini söyledi. Demet Y., karardan önceki son sözlerinde ise Oraya tehdit altında gittim. Her ne kadar bir insan ölmüş olsa da, annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı dedi.

Mahkeme Demet Y.’yi ‘kasten yaralama sonucu öldürme’ suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırsa da, haksız tahrik ve iyi hal sebebiyle cezanın beş yıla indirilmesine hükmetti.

(Kaynak: Diken)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu