Güncel

Bütün şeyler bizimle anlamlı!

Yeni Demokrat Kadın dergisinin Bahar sayısı çıktı ve elimize ulaştı. Kapağı incelemeye aldık ilk olarak, nasıl olmuş, ne kullanılmış, ne demek istenmiş derken heyecanımız daha da arttı. İlk önce sayfaları hızla rüzgar oluşturarak açarsınız ya burnunuza kağıdın o değişik kokusu gelir.

 

Dergimizin kış sayısında maviye bürünmüştü her yer özgürlüğün adı olan mavi, erkekler için kullanılan mavi, biz el koymuştuk maviye, biz kadınlar özgürlük adımları atıyorduk. Bize narinlik, hassaslık anlamı taşıyan pembe renk yakıştırılır, bundan kaynaklı pembe renge karşı bir isyanımız vardı, çünkü bize kadınlık rollerini vs. hatırlatır. Dergimizin bahar sayısına pembe hakim olmuştu, aslında çok da güzel olmuştu, çünkü biz yapmıştık, kendi irademizle, bir dayatma olmadan bütün renkler bizimdi çünkü! Tabii bu düşünceler zihnimde bir ışık hızıyla geçti, yazınca uzun sürdü.

 

Neyse yavaş yavaş diğer sayfaları çevirdik, sadece görsellere ve başlıklara bakarak ilerledik, ilk nereyi hangi sayfayı okusak derken 7. sayfadaki “Beş yıldır buradayız” yazısı için konulan görsel beş kadın, ilk resim siyah giyinmiş başı önde utangaç, resimler çoğaldıkça elbise beyazlaşıyor, kadınlar önce dizleri üzerine kalkıyor, sonra ayakları üzerine, başlar boynun içine çekilmiş, gözlem halinde, sesimiz henüz kısık, kendi aramızda tartışarak son resme yani beşinci resme geldiğinde artık elbise siyahtan beyaza dönmüş başımız dik. Tam bizi anlatıyor yani… Yanlış yapmaktan korkmuyoruz, hata yapma hakkını kendimize tanıyoruz…

 

Benim Hikayem bölümleri orada kullanılan görselle köşe gibi olmuş, yağmur bulutundan düşen her damla birimizin hikayesi, tıpkı damlalar gibi ortak, benzer bir çok yön taşıyan!

 

Parolamız 7 gün 24 saat çalışma önümüzdeki tüm engelleri birlikte aşacağız, asla yalnız yürümeyeceksin sloganımız. Dergimiz süreklilik ve ısrarın, cesaretin ve kadın dayanışmasının bir ürünüdür. Bütünüyle kadınların emeğiyle ortaya çıkan dergide herkesin kendinden bir şey bulacağı inancıyla bir solukta okuyup, uzun uzun sohbet etme imkanı bulma isteğiyle merhaba “BAHAR”.

 

Antakya’dan bir Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu