Deneyim

“Bütün ahların umarım teker teker tutar Figen…”

Pembe Hayat Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya, İsmail Saymaz’ın haberinin ardından yoldaşı Figen’i intihara sürükleyen süreci anlattı.

Bu dosya için bana geldiğinde, Figen ne yapacağını bilmiyordu. Pembe Hayat’ın o dönem avukatı olan Ahmet Toköz ile birlikte davayı sahiplendik. Ahmet dava sürecini adım adım takip etti. Koruma kararı çıkarıldı. Figen, kendi başına ne gelirse gelsin sevgilisi Umut’a zarar gelmesinden korkuyordu. Sürekli telefonla ölüm tehditleri alıyordu.

Durmadık, bu dava için LGBTİ örgütlerine dava sürecini anlattık. O dönem, CHP milletvekili olan Binnaz Toprak’a durumu anlattık.

Figen ve sevgilisi Umut evlerine girerken saldırıya uğradılar. Umut o gün, emekli komutan olan babası ve emniyet müdürü olan amcası tarafından apar topar kaçırıldı. Figen ise darp edildi ve ağır bir şekilde yaralandı. Yine karakolda ifade verildi fakat şaşırtıcı bir şekil de Ayrancı Karakolu da dosyadan haberi varmış gibi davranıyordu.

Umut kaçırıldığı yerden, ailesinden gizli telefon açarak Figen’e ulaştı “Beni kurtarın” diyordu. Biz yine harekete geçerek Umut’un can güvenliğinin tehdit altında olduğuna dair başvuruda bulunduk. Dönemin emniyet müdürü ve İçişleri Bakanına telefonlar açtık. O dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler benim özel telefonumu arayarak dosyanın takipçisi olacaklarını söylemesi de bizi çok şaşırtmıştı. Sonrasın da Umut telefonla Figen’i arayıp iyi olduğunu belirtmişti. Dava devam ederken karşı taraf da soruşturma başlatılmasını talep etmiş ve mağdur olan kişilere soruşturma açılmıştı.

Figen’in bir şirketi vardı. Bu dosya kamuoyu tarafından bilinen bir dosya haline dönüştüğü için Figen ile çalışan insanlar işlerini çekmeye başladılar ve Figen şirketini kapatmak zorunda kaldı.

O dönem Pembe Hayat’ın yönetim kurulu üyesi olarak seçildi. İlk işi Pembe Hayat’ta isim hakları için mücadele etti. Pembe Hayat, Kırmızı Şemsiye ve Kuirfest isimlerinin patentini aldı.

Daha sonra bir avukatın yanında işe başladı. Bu süreçte yanında çalıştığı avukata da zarar vereceğini düşünerek işten ayrıldı ve seks işçiliği yapmaya başladı. Bazı kendini bilmez sözde seks işçileri aktivistleri yüzünden Ankara’ da barındırılmadı. “Burada çalışmayacaksın” diye tehditler edildi. Ankara’da duracak gibi değildi. Evi polisler tarafından basıldı. Gani ile birlikte yaşamaya başladı. Sonunda Ankara’daki sözde trans seks işçisi aktivistlerinin baskısına dayanamayarak Mersin Yedi Renk derneğinin Başkanı Yağmur Arıcan ile konuşup oraya yerleşti. Mersin Yedi Renk’te aktivizme devam etti.

Yağmur, elinden gelen desteği gösterdi. Bir gün bir haber geldi ve Figen intihar etmişti. Bütün ahların umarım teker teker tutar Figen…

 

Buse Kılıçkaya / PembeHayat

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu