Güncel

Bursa Kadın Platformu Suruç şehidi Ferdane’yi andı

Bursa: Suruç katliamında yaşamını yitiren HDP PM üyesi Ferdane Kılıç için Bursa Kadın Platformu tarafından Üç Fidan Parkında anma etkinliği gerçekleştirdi.

11 Ağustos akşamı parkta buluşan kadınlar, etkinliğe Suruç katliamında yaşamını yitiren 32 genç için saygı duruşuyla başladı. Kadın Platformu adına yapılan konuşmada, yaşanan katliamın son yıllardaki en büyük katliamlardan biri olduğunun fakat devrimci ve sosyalist kadınları hiçbir zaman verecekleri haklı mücadeleden vazgeçiremeyeceklerinin altı çizildi.

 

“Kan görmeye bile dayanamazdım…”

Hak arama mücadelesinde kadınların yerinin ve öneminin altı bir kez daha çizilerek, Suruç katliamından sonra TC devletinin kadınlara yönelik baskı ve yıldırma politikasına kadınların örgütlü mücadelesiyle son vereceklerini söyleyen platform sözcüsünün ardından Ferdane’nin kardeşinin, Ferdane ve oğlu Nartan’ın yaşamları yitirmelerinin ardından kaleme aldığı mektubu okundu.

Aynı katliamdan sağ kurtulan Ferdane’nin kızı Sinem de söz alarak bu zamana kadar kan görmeye bile dayanamadığını fakat katliamda her yerinin kanlar içinde kaldığı söyleyerek yaparak katliamın nedenli vahşice olduğu vurgusunu bir kez daha paylaştı.

 

“Ferdane’den örnek alınması gerekiyor”

HDP Bursa milletvekili Asiye Kolçak da etkinliğe katılarak yaptığı açıklamada, kadınların savaş ve barıştaki rolüne değinerek katliamda yaşamını yitiren Ferdane’den örnek alınması gerektiğini vurguladı. Kolçak konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Konuşmaların ardından etkinlik Ferdane ve Nartan’ın yaşamlarından ve mücadelelerinden kesitlerle yapılan slayt gösterimi ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu