Güncel

“Buradayız, direniyoruz” diyen kadınlar, Kadıköy sokaklarını direniş alanına çevirdi

HDP eşgenel başkanları ve vekillerine yönelik tutuklama ve gözaltı terörüne karşı aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu kadın kurumları bugün (6 Kasım) Kadıköy İskele Meydanı’nda “İrademiz ve geleceğimiz için buradayız, direniyoruz” diyerek eylem gerçekleştirdi. Eylem sonrası polis saldırısı ile kadınlar Kadıköy sokaklarını direnişe çevirdi.

Kadıköy İskele’de toplanan kadınlar yoğun polis baskısı altında zılgıtlar ve alkışlarla eylemlerine başladı. “Jin Jiyan Azadî”, “Direne direne kazanacağız” ve “Tutuklu vekiller irademizdir” sloganlarıyla başlayan eylemde HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan’ın gerçekleştirdiği konuşma sonrası tutuklanan kadın milletvekillerinin mesajları okundu. Êlîh Milletvekili Ayla Akat ilettiği mesajda, “Kadın arkadaşlara özellikle selam iletiyorum. Eğer korkulan kadın sesinin yükselmesiyse dışarıda milyonlar var” dedi. Colemêrg Milletvekili Selma Irmak ise mesajında, “Direniş devam edecek, halkımız dışarıda biz burada direneceğiz. Cezaevleri ikinci adresimizdir. Kadın arkadaşlara özel selamlarımı iletiyorum. Kadınlar AKP’nin kabusu olacaktır” dedi.

 

Eylem polis tarafından provoke edildi

Mesajların okunmasından sonra basın açıklamasına geçileceği sırada polisin dışarıda destek veren halka hakaret ederek geri itmesiyle başlayan olaylarda polis önce kitle dışında bulunan ve gözüne kestirdiği kişileri gözaltına almaya başladı. Kadınların buna tepki göstermesiyle birlikte kitleye anons yapmaya başlayan polis daha sonra eylemi bitiren kadınlara saldırdı.

Bunun üzerine tepki gösteren kadınlar hem birbirlerinden hem de alandan ayrılmayarak slogan atmaya devam etti. Slogan atan kadınlara ara ara saldırı gerçekleştiren polis sık sık gözaltı yaptı. Basına da saldıran polis çekim yapan basın emekçilerine hakaretler etti, kadınlara şiddet uyguladı. 30’un üzerinde gözaltının olduğu eylem, bitmiş olmasına rağmen kadınların polise karşı direnmesi ve Kadıköy’ün çeşitli bölgelerine yayılarak slogan atmasıyla bir süre daha devam etti.

 

Gözaltılar için bekleyenlere faşist saldırı, avukatlara şiddet

Gözaltı takibine giden avukatlar gözaltındakilerle görüşme yaptıkları sırada, dışarıda bekleyen gözaltına alınanların yakınlarına faşist bir grup silahla saldırdı, polis ise araya girme bahanesiyle havaya ateş açtı. Yaralıların olduğu saldırıyı bahane eden polis, içeride gözaltılarla ilgilenen avukatlara da şiddet uygulayarak, avukatları yaka paça karakoldan çıkardı.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu