Güncel

BİKG:”Savaşın sesleri sokaklarımızda!”

Barış için Kadın Girişimi “Savaşın sesleri sokaklarımızda!” şiarı ile Cizre ve Silopi’den izlenimlerini paylaşmak üzere 11 Aralık Cuma günü saat 19.30’da Kadıköy İskele Meydanı’nda buluşma çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz Eylül ayında Cizre ve Silopi’ye giden kadınlar, burada Cizre ve Silopi’li kadınlarla buluşmuşlar; yaşanılan katliamlara karşı “Zılgıtları çoğaltmaya geldik! Cizre’ye tanığız, barışın savunucusuyuz” demişlerdi. BİKG, buradaki izlenimlerini aktarmak ve Silopi-Cizre’de çekilen görüntülerden oluşan kısa filmin gösterimi yapmak üzere Kadıköy İskele Meydanı’na çağrı yaptı.

Cizre’de, Nusaybin’de savaş, İstanbul’da, Eskişehir’de barış olmaz demiştik. Biz kadınlar kendi şiddet deneyimlerimizden de biliyorduk savaşın ortasında veya kıyısında ‘güvende’ olamayacağımızı” şeklinde başlayan çağrı metninde ablukalar yayıldıkça, savaş istikrarla sürdükçe normalleştiğine, istikrarın adının savaş olduğuna değinildi.

Evet, İstanbul’da barış olmuyor, ama biz savaşı görmüyoruz. Nusaybin’de 14 günlük abluka’ya şaşırmıyoruz, Silvan’ın 12 günde harabeye çevrilmesine şaşırmıyoruz, insanların sokak ortasında, kapılarının önlerinde, hatta İstanbul’da evlerinin içinde öldürülebilmesine şaşırmıyoruz. Şaşıramıyoruz. Suriyeli mültecilerin her sokak köşesinde olması kadar normal çünkü bizim için savaş. “Masum” gördüğümüz de var görmediğimiz de, ama kimsenin ölümü, bu kadar ölebilir olması isyana değer değil. Çünkü içinde yaşadığımız bu şehir her şeye rağmen kendini savaşın seslerinden uzak sanabiliyor ve buna huzur diyebiliyor” şeklinde devam eden çağrıda, “Bombalar hayatlarımıza düşerken, kendimize de hiçbir çıkış yolu bulamazken içinde yaşadığımız sokaklar, şehirler kendilerini büyüyen savaşın ve direnişin seslerinden bu denli uzak hissedemesin diye 11 Aralık Cuma, Saat 19:30’da Kadıköy’de İskele Meydanı’nda buluşuyoruz!” şeklinde çağrı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu