Güncel

Binlerce kadın Özgecan için sokaktaydı!

İstanbul: Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüze uğrayarak katledilen Özgecan Aslan için bugün (14 Şubat) Taksim’de binlerce kadın sokağa çıktı.

Saat 13.30’da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP)’nin çağrısıyla Fransız Konsolosluğu önünde bir araya gelen kadınlar “Yeter! Özgecan’ın hesabını soracağız” pankartı açtılar. Yürüyüşe başlamadan önce Özgecan için bir araya geldiklerini belirten kadınlar, Türkiye’de her gün 5 kadının öldürüldüğünü vurgulayarak devletin kadın katillerinin sırtını sıvazladığını dile getirdiler.

Başka Özgecanların olmaması için eyleme çağrı yapan kadınları İstiklal Caddesi’nde bulunan halk alkışlarla destekledi. Galatasaray Lisesi önüne gerçekleştirilen yürüyüş boyunca “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Katil devlet hesap verecek”, “Özgecan’ın hesabını soracağız” ve “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıldı.

Galatasaray Lisesi önünde sonlanan yürüyüşün ardından CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur söz alarak “Eğer erkek siyasetçiler kadın cinayetlerini durdurmazlarsa bu cinayetlerden sorumludurlar” dedi ve bugünün 14 Şubat Sevgililer Günü olduğunu hatırlatarak “Sevgilerini istemiyoruz. Rahat bıraksınlar yeter” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise, toplumun artık başka bir öfkeyle sokakta olduğunu ifade ederek Mersin’de, İstanbul’da, Ankara’da, tüm illerde kadınların ayakta olduğunu ifade etti. Kav’ın konuşmasını kadınlar “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla karşıladılar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına yapılan basın açıklamasında “Öldürülen yüzlerce kadın kardeşimizin hesabını soruyoruz, kadın cinayetlerini durdurmak için uygulamaların ve cezaların takibini yapıyoruz. Sonuçlar çıkardık, çözümlerimizi ve taleplerimizi sunup gerçekleştirilmesini istedik. Bu yüzden bugün Özgecan kardeşimizin hesabını sorarken öfkemiz çok büyük. Çözüm bilindiği halde yapılmadığı için” dendi.

 

Açıklama Özgecanların yaşaması için erkek şiddetine karşı mücadelenin süreceği belirtilerek sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu