Güncel

“Beyaz Çarşamba” eylemlerinde 29 kadın tutuklandı

beyaz_carsambaİran’da kadınların Aralık 2017’de başörtü dayatmasına karşı başlattığı “Beyaz Çarşamba” eylemlerine katılan 29 kadının tutuklandığı açıklandı. Başörtüsünün zorunlu olduğu İran’da, kurallara uymayanlara para veya hapis cezası veriliyor.

İranlı aktivist ve gazeteci Masih Alinejad’ın başlattığı My Stealthy Freedom (Benim Saklı Özgürlüğüm) adlı hareket yayılarak büyümüş ve Tahran yönetiminin dikkatini ve öfkesini üzerine çekmişti.

Alinejad’ın geçen yıl yaptığı çağrıyla başlayan My Stealthy Freedom Hareketi’nin kampanya açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Örtüsüz geçen çarşamba günleri veya #WhiteWednesdays (Beyaz Çarşambalar) adlı yeni bir kampanya başlatıyoruz. (Örtü) zorunluluğu olmayan bu Çarşamba, (örtü) zorunluluğuna karşı olan tüm erkek ve kadınlar için olan bir gün. Bu kampanya aynı zamanda peçe giymeyi isteyen, ancak bunu başkalarına dayatma fikrine karşı çıkan kadınlara da hitap ediyor. İran’daki birçok örtülü kadın, zorunlu örtünün dayatılmasını bir hakaret olarak görüyor. Bu kadınlar, beyaz giymiş fotoğraflarını çekerek, örtü zorunluluğuna itirazlarını gösterebilirler. Kampanyamız zorlamaya karşı olan barışçıl bir protesto ve hepinizi bize katılmaya davet ediyoruz.

“Beyaz bilezik takan erkekler ve beyaz başörtüsü örten kadınlar lütfen videolarınızı bize gönderin. Örtü zorunluluğuna karşı olan bu protesto gösterisinin amblemi barış rengi olan beyaz rengidir. İran’da yaşayan her İranlı kadın, başörtüsü takmayı seçer ya da seçmez. Zorunlu peçeyi savunanların kendi mitinglerini kolaylıkla yapmalarına izin verildiğine göre, her Çarşamba günü kampanyamızın işareti olan beyaz renkle tepkimizi göstereceğiz.”

#WhiteWednesdays

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu