Güncel

Arjantin’de kadın cinayetlerine karşı işgal eylemi

Arjantin’de kadınlar,  kadın cinayetlerinin devlet katında görünür olması ve kadın kırımının önlenmesi için hükümetin acilen harekete geçmesi geçirmek için Ulusal Kadın Konseyi önünde çadır kurarak işgal eylemine başladı.

Arjantin’de her 18 saatte bir kadın, erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitiriyor. Wanda Taddei adlı örgütün raporuna göre, 2017’nin ilk iki ayında 57 kadın öldürüldü.

Kadınlar, Arjantin ve Latin Amerika’da sistematik kadın cinayetlerinin önlenmesi için hükümeti acil harekete geçmeye çağırıyor. Buenos Aires’te bulunan Ulusal Kadın Konseyi önünde 4 Mayıs günü çadır kuran kadınlar, işgal eylemi başlattı.

Kadın Konseyi Başkanı Fabiana Tuñez ile toplantı yapan kadın örgütleri, bu toplantıların endişelerini gidermediğini söylüyor. Kadınlar, hükümetin bu konuyu daha fazla görmezden gelmeye devam etmesi durumunda çadırları kaldırmayacaklarını belirtiyor.

Kadın örgütleri, kadın cinayetlerine karşı acil yasa çıkarılmasını, kadın sığınma merkezlerinin iyileştirilmesini, şiddete uğramış kadınların başvuracağı temsilciliklerin açılmasını ve iş gücü olanaklarının sağlanmasını istiyor. Yine kadına yönelik şiddeti teşvik eden basın kuruluşlarının cezalandırılmasını da talep ediyor. kadına yönelik şiddeti ve kadının nesneleştirilmesini teşvik eden medya organlarının cezalandırılması ve yeniden düzenlenmesi de dahil olmak üzere konseye 17 maddelik bir liste sundular.

Kampanya ayrıca cinsel sağlık ve kürtaj programlarının geliştirilmesinin yanı sıra kadın ve trans cinayetlerinde yitirilenler için bir dizin oluşturulması çağrısında da bulunuyor. Yol boyunca uzanan renkli çadırların olduğu işgal alanında, basın konferansı, panel, atölye ve açık radyo etkinlikleri düzenlendi.

Eylemcilerden Sabrina Bruno, hükümetin “kadın cinayetlerinin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için bir program sunmadığını” belirterek, “Gerçekler çok açık; eskiden her 30 saatte bir kadın cinayeti meydana gelirken, 2017 yılında bu rakam 18 saatte bir kadın cinayetine ulaştı” dedi.

Kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı “Ni Una Menos / Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz” şiarıyla başlayan kadın protestoları, Arjantin ve Latin Amerika’da giderek daha çok yaygınlaşıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu