Güncel

Arjantin kadın katliamlarına karşı ayaktaydı

arjantin-kadinArjantin başkenti Buenos Aires’de 200 binden fazla kişi Meclis binası önünde kadın katliamlarına karşı yürüdü. “Bir kadın daha eksilmesin” sloganıyla başlayan eylemler Latin Amerika’nın birçok ülkesine yayıldı.

Arjantin’de kadın cinayetleri 2012’de özel bir suç olarak tanındı ve müebbet hapis cezası yasalaştı. Yasal düzenleyeme rağmen ülkede kadın katliamları artarak sürüyor. Yapılan araştırmalara göre; her 31 saatte bir kadının katledildiği ülkede sadece 2014’te 277 kadın katledildi. Ülkede son olarak 11 Mayıs’ta 14 yaşında Chiara Páez’in erkek arkadaşı tarafından katledilmesi, Arjantin kadınlar için bardağı taşıran son damla oldu. Kadın örgütler, “Kadın cinayetleriyle ilgili özel yasanın etkin kullanılması, kadın katliamlarına karşı bütçenin ayrılması, savcı ve hâkimlere toplumsal cinsiyet eğitimi verilmesi, devletin kadına karşı şiddet hakkında resmi istatistikleri toplaması” talebiyle “Ni Una Menos” (Bir kadın daha eksilmesin) sloganıyla eylem çağrısı yapmıştı.

200 bin kişi yürüdü

Dün Arjantin’in başta başkent Buenos Aires olmak üzere bir çok kentinde eylem vardı. 200 bini aşkın kadın “Ni Una Menos” sloganlarıyla Meclis binası önünde bir araya geldi. Arjantin’in kadın Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner ve Barselona futbol takımının ünlü futbolcusu Fernando Messi’de yürüyüşe destek verenler arasındaydı. Telam haber ajansına göre, Arjantin başkenti Buenos Aires’de200 binden fazla katılımcı vardı. Arjantin’in Córdoba kentinde ise 50 bin kişi sokaklara çıktı. Eylemlerde mor flamaları, katledilen kadınların fotoğrafları ve erkek şiddeti kınayan dövizler taşındı.

Feministler bazı destekçileri ‘samimiyetsiz’ buldu

Öte yandan feministler ise yürüyüşe ilişkin eleştirilerini sosyal medyada dile getirdi. Kadınlar Kürtajı yasaklayan Katolik Kilisesi, kadın katliama karşı harekete geçmeyen siyasetçiler, kadınları kurtarmayan polisler, cinsiyetçi söylem kullanan televizyon sunucuları gibi figürlerin yürüyüşe destek vermesini “samimiyetsiz” buldu.

Latin Ameriya ülkelerine yayıldı

Öte yandan Latin Amerika ülkelerinde hızla yayılan ve harekete dönüşen Ni Una Menos sloganıyla Uruguay, Şili, Meksika ve Kolombiya’da da yürüyüşler yapıldı.

 

(Kaynak: JİNHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu