Güncel

Antakya’da 8 Mart!

Kadınların direnişinin ve mücadelesinin simgesi olan 8 Mart, takvimsel bir günü anmadan çok ileri bir anlam taşır. Yeni Demokrat Kadın’lar olarak birçok alan da olduğu gibi çalışmalarımıza günler öncesinden başladık. Birebir ziyaretlere özen gösterdiğimiz bu süreçte kadınlarla birlikte planlama yapmanın verimliliğini yaşadık.

Hazırlık çalışmalarımızı tamamladıktan sonra özel olarak hazırladığımız davetiyeleri kadınlara ulaştırdık.  Bu sene 8 Mart’ın Antakya’da ayrı bir anlamı oldu;  Dünya Kadın Yürüyüşü’nün bir kolu da burası çünkü. Antakya Kadın Dayanışması’nın örgütleyicisi olduğu ve 10 Mart Salı günü gerçekleştirilecek olan yürüyüşte biz de YDK’lılar olarak yer aldık.

Yasta Değil İsyandayız!

8 Mart günü Antakya Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla saat 17.30’da Eğitimsen önünde toplanan kadınlar meşaleleriyle köprüye doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Renkleriyle, coşkularıyla sokakların kadın alanlarına dönüştüğünde ne kadar güzel olacağı da bir kez daha dost, düşman bütün erk’lere gösterilmiş oldu.

Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz için Yasta Değil İsyandayız” diyen YDK’lılar da alanda yerini aldı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada “ Bugün dünyanın her yerinde, bütün kentlerinde kadınlar eşitlik, özgürlük, emek, barış ve dayanışma için seslerini ve isyanlarını birleştiriyorlar” denildi. Ayrıca “Tecavüzcü Tecavüzü yapandan daha masumdur, tecavüze uğradıysa doğursun, gerekirse devlet bakar, nefret cinayetleriyle katledilen, kadına gülmeyi, neredeyse sokağa çıkmayı yasaklayan erkek egemen zihniyete son vermek adına fıtratımızda direnmek var demek için sokakta, İSYANDAYIZ.”

 

Kadınlar olarak taleplerin sıralandığı açıklama, 10 Mart DKY Mitingine yapılan çağrının ardından halaylarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu