Güncel

Amedli kadınlardan tanışma toplantısı

Amed’de bulunan kadınlar olarak kendimizi ve politik bir şehirde yaşamımıza rağmen yeterli düzeyde kadın çalışmalarının olmayışını tartışmak için bir araya geldik. Aslında buluşmaya tanışma toplantısı demiştik çünkü üniversitenin farklı bölümlerinde olan kadınlarla bu kadar yakından ilk defa yan yana geliyorduk. Tanışma toplantımız, kendimizi tanıttıktan sonra yürüttüğümüz derin sohbetlerle samimi bir ortama dönüştü; belki ilk defa bir araya geliyorduk ama hepimizin ortak yanının olduğunun da bu kadar yakından keşfettik. Kadınız biz, mücadele yürüten devrimci kadınlar, okulda her türlü şiddetin her türlüsünü maruz kalan öğrenci kadınlarız. Konuştukça oluşturmaya çalıştığımız kadın yaşam alanlarıyla bunun daha çok farkına vardık ve zaman ilerledikçe birbirimizi anladık. Ve daha önce neden birbirimizi bulamadık diye de her sohbet arasında yakındık.

Hepimiz olduğumuz yerlerde kitap okuyan, bilinçlenmeye çalışan kadınlarız; Amed YDK olarak okuyacağımız kitapların listesini yaparak ortak bir şekilde okumaya karar verdik. Belirlediğimiz sürelerde kitapları okuyacağız ve sonra tekrar bir araya gelerek tartışmalar yürüteceğiz, yürüttüğümüz tartışmalardan ise ortak bir sonuç çıkararak yazıya dökme kararı verdik. İlk okuyacağımız kitap da Sindrella Kompleksi belirledik. Kitabı seçmemizin nedeni bir takım şeylere hala bağımlılığımız olması ve bu bağımlılığı kırmaya çalışmamız için adım atmak istememizdi bundan dolayı bu kitaptan başlamamızın doğru olacağını düşündük. Bu kitabı seçmemizin diğer nedeni de içimizden bir arkadaşın kitabı yarısına kadar okuyup bırakmasıydı. Bırakmasının nedeni ise kendiyle yüzleşmesinden korktuğunu söylemesiydi ama bu kitabı yarım bırakmadan bütün kadınlar okuyup kendimizle dayanışma içinde olarak yüzleşmeye karar verdik.

Diğer konuştuğumuz konu ise genel seçimlerdi. Seçimler T. Kürdistanı için belirleyici bir yerde duruyor. Son dönem yaşananlar, iç güvenlik paketinin meclisten geçmesi ve kadınlar üzerinden üretilen kirli politikalara bizler kadınlar olarak Amed’de yürüteceğimiz seçim çalışmalarıyla tavrımızı belirlemek istediğimizi kesinleştirdik. 11 Nisan’da Ağrı’da yaşanan olayın AKP’nin gerçek yüzünü tekrar tekrar göstermesi, Uğur Işılak denen adamın bize kadınların fıtratında kölelik var demesi, Kürdistanlı kadınlar olarak öfkemizin şiddetini arttırmaya yetiyor artıyor bile. Bu yüzden YDK’nın seçim tavrını belirlemesinden kaynaklı kadınlardan oluşan bir grup oluşturup Amed’de seçim çalışmamızı kadınların politikalarından doğru yürütmeye karar verdik, boşuna demiyoruz “Kadın dayanışmasına baraj mı dayanır” diye.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu