Güncel

Aile Bakanlığı’nı kadınlardan polis korudu!

İstanbul: 25 Kasım için ülkenin dört bir yanında eylem yapan KESK’li kadınların İstanbul adresi olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’nü eylem boyunca adeta polis ordusu korudu. Kadınlar, “Bir kadın bakanlığı istiyoruz” dediler.

Bugün ülkenin dört bir yanında “kadın bakanlığı oluşturulması” talebiyle alanlara çıkan KESK’li kadınların İstanbul’daki adresi, Cağaloğlu’nda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü idi. KESK’li kadınların eylemine Yeni Demokrat Kadın da katıldı.

 

Kadın korkusu; 2 otobüs çevik kuvvet!

Az sayıda da olsa kadının biraraya gelerek eylem yapacağını duyan polis, çok sayıda çevik kuvveti müdürlük önüne yığdı. Kadınların daha önce müdürlüğe dönük gerçekleştirdikleri 2 işgal eylemi oldukça gözlerini korkutmuş olacak ki, bu “önlemi” yeterli bulmayarak 2 otobüs dolusu çevik kuvveti ise müdürlük karşısında “hazır” bekletti.

 

“Şiddet sıradanlaştırılmaya çalışılıyor”

KESK’li Kadınlar adına açıklamayı Eğitim-Sen İstanbul 7 Nolu Şube Kadın Sekreteri Simge Yardım yaptı. Kadına yönelik şiddete ilişkin rakamların her geçen gün arttığına ve bunun ortadan kaldırılması için derhal harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yapan Yardım, “Ancak siyasi iktidar, bu cinayetleri ve şiddeti önlemeye yönelik bir çaba içinde olmamayı sürdürüyor. Şiddeti sıradanlaştırmaya çalışıyor. ‘Namus’ diyor; ‘ahlak’, ‘edep’ diyor, kadın çocuk doğursun, daha fazla çocuk doğursun, kocasının ya da babasının himayesinde yaşasın diyor” dedi.

 

“Kadın bakanlığı istiyoruz”

Hazırlanan 2015 bütçesi ile kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanda karşılaştıkları cinsiyet ayrımcılığı pekiştirilmektedir. Bu bütçe kadınları yok sayan savaş ve sermayenin bütçesidir” diyen Yardım, “Ortada bu kadar çok sorun var, ama bu iktidarın bir kadın bakanlığı yok” sözleriyle kadın bakanlığının kaldırılmasına tepki gösterdi.

Bir kadın bakanlığı istiyoruz. Bizi gören, bizim taleplerimizi esas alan politikalar yapılsın istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanan bir bütçe oluşturulmasını talep ediyoruz. Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz” diyerek KESK’li kadınların taleplerini sıralayan kadınlar mücadele çağrısında bulundular.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu