Güncel

“Abla bi müşteri bulup kermese katkıda bulunacağım!”

21-22 Şubat Cinsel Şiddet Konferansı yaklaşırken Ankara YDK olarak kermes düzenledik. İki günlük kermesin bize öğrettiği çok fazla deneyim oldu. Sokakta çalışıp okul harçlığını çıkaran küçük bir kız aslında yaptığımız işin ne kadar değerli olduğunu gösterdi.  “Abla bi müşteri bulup kermese katkıda bulunacağım!” ve kadınların kazanmasını istediğini söyleyerek bizim mücadelemizin aslında sokaklarda daha da güzelleştirdiğini gösterdi.

6 Şubat günü ilk olarak açtığımız standa ilgi yoğundu özellikle kadınların ilgi gösterdiği kermeste bildirilerimizi dağıttık ve standa gelen kadınlara cinsel şiddet konferansımızdan bahsettik. Sürekli hareketli geçen standımızda halaylarımızda eksik olmadı. Halayların ardından hep bir ağızdan Kobanê zaferine de değinilerek “Biji berxedana YPJ” sloganları atıldı.

Çocukların da ilgi gösterdiği standımızda özellikle YDK yazılı keklerimiz ilgi gördü. Akşam saatlerine doğru standımızı kapatıp ozalitimizi astık ve hemen bizim ardımızdan hala halaylara devam eden halka polis biber gazlarıyla saldırarak Yüksel Caddesi’ndeki tüm afişleri ve ozalitleri yırttı.

İkinci günümüzde aynı kararlılıkla düştük yollara. Standımızı açtık ve sürekli bir biçimde kadınlar uğradı. Bir gün önce sohbet ettiğimiz kadın bir arkadaşın satmamız için bize çiğ köfte getirmesi bizi çok mutlu etti. Yeniden halaylarla devam eden kermesimize aslında bizi derinden etkileyen küçük bir kız geldi. İlk olarak sarılıp öperek yanımızda yerini aldı. Kek yedikten sonra hemen çiçek satıp kermesimize katkıda bulunacağını söyledi. Biz ısrar hayır istediğini alabilirsin desek de katkıda bulunmak istediğini ve kadın mücadelesine destek vermek istediğini söyledi. Kermesimiz akşam saatlerinde kapatarak aslında sokağın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu