Güncel

ABD’de kadın aktivist hücrede ölü bulundu

sandra_blandABD’de 28 yaşındaki siyahi genç kadın aktivist Sandra Bland, gözaltında tutulduğu hücrede ölü bulundu. İnsan hakları örgütleri Sandra’yı polisin katlettiğini belirtiyor.

ABD’li Sandra Bland, siyahi hakları konusunda aktif mücadele yürüten bir aktivistti. Teksas eyaletinin Houston kenti yakınlarında bir üniversitede yeni işe başlayan 28 yaşındaki Sandra, araba kullanırken sinyali açmadığı gerekçesiyle polis tarafından işkence edilerek gözaltına alındı. Aracı durduran polis Sandra’nın sırtına oturarak, şidet uyguladı. Ancak polis tutanakların Sandra’nın “polise tekme attığı” kaydı geçirildi.

Üç gün tek kişilik hücrede tutulan Sandra, ailesini telefonla ulaştığında “Polis şiddeti nedeniyle kolunun kırıldığını” söyledi ve yardım istedi. Sandra bu konuşmadan kısa bir süre sonra kaldığı polis merkezindeki hücrede ölü bulundu. Polis Sandra’nın “intihar ettiği”ni iddia etse de ailesi, arkadaşları ve insan hakları savunucuları bunun mümkün olmadığını söylüyor. Yakınları yeni işe başlayan ev idealleri olan Sandra’nın polis tarafından öldürüldüğünü belirtiyor.

Sandra, polis şiddeti ve ırkçılığa karşı siyahi hakları mücadelesinde aktif rol alarak adaletsizlik üzerine çalışma yürütüyordu. Aynı zamanda polisin hak ihlallerini kendi oluşturduğu ağ üzerinde paylaşarak duyulmasını sağlıyordu. Sandra’nın ölümünün ardından sosyal medyada ABD’de siyahi kadınların yaşam hakkının olmadığı yönünde tepkiler yükseliyor.

Öte yandan Sandra’nın gözaltına alındığı bölgedeki polis amirinin daha öncede ırkçı davranışları nedeniyle yargılandığı belirtiliyor.

(Kaynak: JİNHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu