Güncel

8 Mart yasağını kaldıran kadınlar İzmir’de Gündoğdu Meydan’ındaydı!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İzmir 8 Mart Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadınlar Gündoğdu Meydanı’nda bir araya geldi.

“Karanlığa inat yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, bedenimiz ve emeğimiz için direniyoruz” şiarıyla binlerce kadın 5 Mart’ta Gündoğdu Meydan’ını doldurdu. İzmir Valiliği’nin mitingi yasaklama girişimini delen kadınlar coşkuyla Meydan’da buluştular. Gündoğdu Meydanı’na gelen bir grup kadının dövizlerinde “Sara, Rojbin, Ronahi”, “Kürdistan’da katledilen kadınlar onurumuzdur” yazılı dövizlere el koyan polislere, kadınlar sloganlara tepki gösterdi. Ceylan Önkol’un fotoğrafları için de “Bu kimin” diye soran polise kadınların tepki göstermesi üzerine fotoğraflar geri verildi. Ayrıca bir kadının üzerinde bulunan Özgürlükçü Demokrasi gazetesine “sakıncalı” denilerek el konuldu. En az 3 HAYIR”, “Yalana dolana HAYIR”, “Savaşa karşı barış için HAYIR”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Laik demokratik bir yaşam istiyoruz” yazılı dövizlerin yanı sıra kadın cinayetlerine ve siyasi cinayetlerde hayatını kaybeden kadınlarla tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarının fotoğrafları da taşındı.

Miting Tertip Komitesi adına basın metnini Canan Kaplan, Ezgi Bahçeci ve Hazal Beytaş okudu. Okunan metinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilişinin ardından 160 yıl geçmesine rağmen kadınların hala hakları için mücadele ettiği vurgulandı. Kadınların dünyanın her yerinde gericiliğe, emperyalizme, yoksulluğa, şiddete meydan okuyarak alanlara çıktıklarının belirtilen metinde şunlar ifade edildi:

“Birlik, beraberlik ve dayanışma mücadelesini sürdürüyoruz”

“Kadınlar işsizlikle baş başa bırakılıp, güvencesiz esnek çalışmaya, borç yüküne mahkûm ediliyor. Kadınların kreş hakkını elinden alan, aslında sosyal devletin görevi olması gereken çocuk, yaşlı ve hasta bakımı gibi işleri kadının omuzlarına yıkan bu anlayış; aynı zamanda kadınları ev içinde güvenceden yoksun çalıştırıyor. AKP iktidarı, kendi dönemi boyunca kadınları çalışma hayatına katma yönündeki politikalar yerine, bize istikamet olarak evin yolunu gösterdi. Bunu asla kabul etmiyoruz. OHAL yasaları ile birçok bilim kadını ve kamu çalışanı kadının haklarını savunma imkânından yoksun bırakılarak işlerinden atıldı. Kadın milletvekillerinin özgürlüklerinin elinden alındığını ve vekilliklerinin düşürülmeye başlandı.” diyen kadınlar, kadın düşmanı politikalara karşı kadınların birlik, beraberlik ve dayanışma mücadelesini sürdüreceklerini vurgulayarak uluslararası kadın grevini selamladılar. “Oy kullanacak her kesimden kadına buradan sesleniyoruz. Parlamenter sistemin ve hukukun tarafsızlığının ortadan kaldırıldığı, halkın egemenliğini hiçe sayan, hesap sorulamayan tek adam rejimi, biz kadınlar için ortaçağ anlamına geliyor. Biz kadınları birleştiren neyse, HAYIR’ımızı o büyütecektir. Kadın erkek eşit olamaz diyenlere, boşanmayı engellemeye, tecavüzleri aklamaya çalışanlara, kadın milletvekillerini mecliste darp edenlere, çocukları istismarcılara teslim edip utanmadan alkışlayanlara “HAYIR” diyoruz.” diyerek açıklamalarını sonlandırdılar.

Açıklamanın ardından miting halaylar ve Praksis Kadın Müzik Grubu’nun şarkılarıyla son buldu.


 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu