Güncel

Sinbo ve Bimeks’te, kadın işçiler direnişte!

Sinbo ve Bimeks'te kadın işçiler öncülüğünde direniş sürüyor. Pandemiyi patronlar ve erkekler için fırsata çevirenlere karşı biz de işçilerle dayanışmadayız!

Pandemi dönemini patronlar için fırsata çeviren devlet, işçiyi korumak adına “işten çıkarmaları yasakladığını” duyurmuş ama bunun yerine patronlara “ücretsiz izin” üzerinden sınırsızlık vaat etmişti. Bunu fırsat bilen patronlar, örgütlenen işçileri işten çıkarmak yerine “ücretsiz izne” çıkararak cezalandırıyor. Bunun son örneği olarak, İstanbul-Haramidere’de bulunan Sinbo fabrikasında yaşandı.Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Sinbo işçileri, iki ay önce ücretsiz izne çıkarılarak açlığa mahkum edilmiş, iki ayı geçiren işçiler fabrikaya döndüklerinde bu “iznin” iki ay daha uzatıldığını öğrenince fabrika önünde direnişe geçtiler.

İşçilerin direnişinin 8. gününde, 25 Kasım’da Sinbo direnişçisi kadın işçilerin çağrısıyla direniş çadırında etkinlik düzenlendi. Yeni Demokrat Kadınlar olarak bizim de yer aldığımız etkinliğe Emekçi Kadınlar, İşçi Emekçi Kadın Komisyonları, Devrimci Gençlik Birliği, Alınteri, Kent Emekçileri Dayanışması da katıldı. Kadın işçiler fabrikada kadınların çalışma şartlarını aktarırken YDK olarak da biz de bir konuşma yaptık.

Erdoğan’ın 25 Kasım vesilesiyle yaptığı konuşmada “dili sürçerek” 25 Kasım’ı “Kadına Dönük Mücadele Günü” olarak ifadelendirdiğini hatırlatan ve “fikirleri neyse zikirleri de odur” diyen arkadaşımız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz zaten onların kadınla mücadele ettiklerini, erkek-devlet-yargı işbirliğiyle kadınları evlerine mahkum etmeye çalışan, buna itiraz eden kadınları cinsel şiddetle, ölümle yıldırmaya çalışan politikalarından biliyoruz. Keza kendileri, güya ‘pandemiyle mücadele planı” hazırladıklarını açıkladıklarında da işçi patronlarına, sermayeye ‘neşeniz yerinde’ demişti. Sermayeyi güçlendireceklerini, pandemiyi fırsata çevireceklerini, bunu da sermaye için yapacaklarını, işçiyi düşünmeyeceklerini o zaman da ifade etmişlerdi.”

Bimeks direnişiyle dayanışma

29 Kasım günü de kadın işçilerin öncülük ettiği Bimeks direnişçilerinin, hırsız patron Vedat Akgiray’ın Beykoz’da evinin önünde gerçekleştirdiği eyleme katıldık. İşçiler “Vedat Akgiray bizi arayarak, aramızdan işçilere alçak demeyi, boş tehditler savurmayı bırakacak bu Vedat Akgiray! Yalnız ve kimsesiz değiliz! Yılmayacağız! Bu paraları ödeyeceksin Vedat Akgiray!” dedi. Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Partizan ve Alınteri de katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu