Güncel

2016 8 Mart’ında polis Kadıköy’de “hiçbir bayana şiddet uygulamamış, bayanlardan şiddet görmüş”!

8 Mart için geçtiğimiz yıl İstanbul-Kadıköy’de bir araya gelen kadınları darp eden, küfreden, evine göndermeye çalışan polis, 8 Mart duruşmasında görüntüleri reddetti; “O gün hiçbir bayana şiddet uygulamadık” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için geçtiğimiz yıl 6 Mart Pazar günü İstanbul-Kadıköy’de miting düzenlemek isteyen kadınların, miting tarihinden bir ay önce yaptığı miting başvurusu, mitingden bir-iki gün önce iptal edilmiş ve İstanbul Valiliği 8 Mart mitingini “güvenlik” gerekçesiyle yasakladığını duyurmuştu. Ancak yasak ve ablukalara güçlü bir cevap olmak için Kadıköy İskele’de eylem düzenlemek isteyen kadınlar, sabah saatlerinde henüz eylem için toplanmadan polis saldırısına maruz kalmış; tekmelenen, yumruklanan, yerlerde sürüklenen, küfredilen, evine gönderilmeye çalışılan kadınlar; tüm gün Kadıköy’ün sokaklarında 8 Mart ilan etmişlerdi.

 

Polise açılan dava düştü, kadınlara açılan dava devam ediyor

Bu saldırı sırasında Yeni Demokrat Kadın aktivisti Rahime Karvar ve Aysel Kaya da darp edilip ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmış, saatlerce karakolda bekletilen kadınların darp izlerinin etkilerinin geçmesi beklenmişti. 1 gün gözaltında tutulan kadınlar, ertesi gün serbest bırakılmıştı. Elbette böylesi bir saldırı sonrası polisler hakkında açılan dava düşmüş, ancak değil kadınlara açılan dava devam etmişti.

Yeni bir 8 Mart öncesi, 23 Şubat Perşembe günü bu davanın 2. duruşması gerçekleşti. Duruşmaya kadınlardan Karvar katılırken, başka bir davadan Elazığ T Tipi Hapishane’de tutsak bulunan Kaya hakkında bir sonraki duruşmaya SEGBİS yöntemiyle katılması kararı verildi.

 

Polis “Biz şiddet uygulamadık, kadınlar bana şiddet uyguladı”

“Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” suçlamasıyla yargılanan kadınlar, 8 Mart’ta, kadınlara dönük şiddetin, ayrımcılığın bu kadar yoğun yaşandığı bir dönemde taleplerini dile getirmek için alanlarda olduklarını, ancak polisin kadınlara şiddet uyguladığını belirttiler.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de polis olduğunu belirten Hidayet Uzel’in de “müşteki” olarak katıldığı duruşmada, polis, kadınların kendisini darp ettiğini ve haklarında şikayetçi olduğunu söyledi. “Marjinal grupların” bu tür mitinglere, eylemlere karışarak şiddet ortamı yarattıklarının çok sayıda örneği olduğunu iddia eden polis, 8 Mart’ın da aynı gerekçeyle yasaklandığını ve kendilerinin uyarmalarına karşın kadınlar dağılmayınca müdahale etmek durumunda kaldıklarını söyledi. Polis, verdiği ifadede “O gün kesinlikle hiçbir bayana şiddet uygulamadık” dedi ve aslında kadınların kendisine şiddet uyguladığını ve bu yüzden de onlardan şikayetçi olduğunu iddia etti.

Kadınlar duruma tepki göstererek o gün kadınların darp edildiğini, yerlerde sürüklendiğini, kameranın olmadığı yerlerde, polis aracında şiddet uğramaya devam ettiklerini söylediler.

Duruşma 23 Mayıs tarihine ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu