Güncel

“1 Milyar Kadının Dans Etmesi Devrimdir!”

İzmir: Direnin, dans edin, ayaklanın!” sloganı ile tüm dünyada 182 ülkede örgütlenen “One billion rising” eylemlerinin İzmir ayağında kadınlar sokaktaydı.

Ülkemizde; 27 şehirde 55 noktada gerçekleşen eylemlerin İzmir ayağı oldukça kalabalık geçmesi dikkat çekti.

14 Şubat günü saat 13.00’te Konak Meydanı’nda bir araya gelen kadın örgütleri, LGBT örgütleri ve duyarlı çevreler; kadına yönelik şiddete, tecavüze, enseste, sünnete ve seks köleliğine karşı dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi sokaktaydı.

Sahnedeki dansçılarla birlikte yapılan provaların ardından sergilenmeye başlanan dansa, yüzlerce kadının eşlik ettiği eyleme erkekler de katıldılar. Daha sonra kürsüden konuşmalar yapılarak; küresel eylem gününün Türkiye ayağındaki organizasyona değinildi.

Kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlara ulaştığı bir dünya gerçekliğinde yapılan eylemin anlamlı olduğu belirtilen konuşma sırasında valiye teşekkür edilmesi üzerine muhalif kadın örgütleri kürsüyü yuhalayarak protesto etti.

Özellikle gökkuşağı bayrakları ve kendi dansları ve müzik aletleri ile katılan LGBT örgütleri; renklilikleri ile dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu