Güncel

1 Milyar Kadın Ayaklanıyor!

İSTANBUL

H. Merkezi: İstanbul’daki kadın örgütleri, kadına dönük şiddet ve tecavüze karşı, “One Billion Rising/Bir Milyar Ayaklanıyor” kampanyası çerçevesinde Kadıköy İskele Meydanı’nda biraraya gelerek, dans etti.

Tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen eylemde Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, sık sık, “Yaşasın kadın dayanışması“, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” sloganlarını attı.

Burada kadınlar adına açıklama yapan Bir Milyar Kadın Ayaklanıyor İstanbul Platformu sözcüsü Selin Tok, kadınların en çok yakınındaki erkeklerden şiddet gördüğüne dikkat çekerek, yargının kadına yönelik şiddete karşı tavrına tepki gösterdi.

Türkiye’de günde ortalama 5 kadın cinayete kurban gidiyor” diyen Top, “Suriye’de sürmekte olan kirli savaşa baktığımızda ise savaştan kaçan kadınların mülteci kamplarında taciz ve tecavüze uğradığı gerçeğiyle yüz yüze geliyoruz” dedi.

Biz dünyayı istiyoruz kırıntılarını değil” diyen Top, dünyanın dört bir yanında birbirini görmeyen milyonlarca kadının aynı baskıya maruz kaldıklarını dile getirerek, “Kadınlar olarak istediğimiz özgür hayatları elde edene kadar mücadele etmemiz şart” dedi.

Açıklamanın ardından halay ve horon eşliğinde devam eden eylem, Cafer Ağa Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikle sona erdi.

 

ADANA

Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar dans etti.

Bazı kadınların, üzerinde İngilizce “One bıllıon rıssıng. Strıke/dance/rısse” yazılı siyah ve beyaz renkte tişörtler giydiği etkinliğin startı tüm kadınların daha önceden provasını yaptığı dansın başlaması ile verildi.

Coşkunun kısa sürede doruğa ulaştığı eyleme katılım da her keçen dakika arttı. Uzun süre dans eden ve halay çeken kadınlar, eylemlerini alkışlarla sona erdirdi.

Akşam yürüyüş gerçekleştirildi

Adana Kadın Platformu, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle akşam saatlerinde “Ne gül al, ne can, öldüren sevgi istemiyoruz” pankartı arkasında Beşocak Meydanı’ndan İnönü Parkına yürüyüş gerçekleştirdi.

Dikkat aşk var“, “Erkeklerin sevgisi canımızı alıyor”, “Eşitlik olmadan sevgi yalan“, “Öldüren sevgi istemiyoruz” ve “Kadına yönelik şiddete son” dövizleri taşıyan kadınların yürüyüşüne yolda yürüyen kadınlar da sloganlarla, destek verdi.

Kadınlar adına açıklama yapan Deniz Uslu, “Biz kadınlar heteroseksist dünyanın erkek egemen aşkına karşı çıkıyoruz” dedi.

Uslu, “Bizler, kadın katliamlarına, kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze karşı en büyük silahımızın ‘kadın dayanışması’ olduğunu artık biliyoruz. Sevgililer gününde de bir kez daha haykırıyoruz. Öldüren sevgi istemiyoruz. Şiddetinizle barışmayacağız. Erkek şiddetine karşı susmayacağız, sesimizi birlikte yükselteceğiz” dedi.

Açıklama ardından kadınlar, erkek şiddetini konu alan sinevizyon gösterimini yaptı.

 

MERSİN

Mersin’de Yenişehir ilçesi Barış Meydanı’nda Mersin Kadın Platformu öncülüğünde kadınlar dans etti.

Kadınlar adına açıklama yapan Mersin Kadın Platformu üyesi Canan Yüce, “Bizi biz yapan eteğimizin boyu değildir. Yaşamlarımız sıfatlarınıza ve kalıplarına sığmaz. Tacize, tecavüze, şiddete enseste, seks köleliğine karşı ayaklanıyoruz. İsyan ediyoruz” dedi.

Ardından kadınlar, erkekler tarafından katledilen kadınları temsilen birer konuşma yaptı. Daha sonra kadınlar, Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça ezgiler eşliğinde dans edip, halaylar çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu