Güncel

İzmir’de Onur Yürüyüşü coşkusu

DSC 0060

İzmir: Yüzlerce kişi dün (14 Haziran) Onur Yürüyüşü’nde biraraya geldi. Yürüyüşün organizasyonu Siyah Pembe Üçgen Derneği’nin yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Topluluğu, Ege Üniversitesi LeGeBİT Topluluğu, Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu LGBTİ Komisyonu, Gökkuşağı’nın Kızılı İzmir, HDK İzmir LGBTİ Komisyonu, İzmir LGBTİ İnisiyatifi tarafından yapıldı. Eyleme Yeni Demokrat Kadın da katıldı.

Berxwedana Lgbti Slav Kirin” yazılı pankart açan HDK İzmir LBGTİ Komisyonu ise sık sık devletin cinsiyetçi, ayrımcı politikalarını teşhir eden sloganlar atarak, yürüyüş boyunca Lice direnişine selam gönderdi. Alsancak Garı’nda biraraya gelen yüzlerce kişi ıslık, davul ve daha birçok enstrümanla yürüyüşe başladı.

Alışın alışın, eşcinseller her yerde”, “Velev ki ibneyiz”, “Batsın batsın, ahlakınız batsın”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Sen yoksan bir eksiğiz, sen varsan her şey tamam” vb. birçok sloganların yazılı olduğu dövizler ve gökkuşağı bayrakları ile yürüyen kitle dans ederek, sloganlar atarak, halaylar çekti.

Yürüyüşte dikkat çeken bir nokta ise gelin ile damadı temsil eden iki kişinin üzerinde devletin nefret, katliamcı, faşizan politikaları sonucu yaşamını kaybeden pek çok kişinin fotoğraflarının olmasıydı. Gelinlik giyen kişi gelinliğinin üzerinde Berkin Elvan ve diğer Gezi şehitleri ve birçok katliam sonucu yaşamını yitirenlerin resimleri, maden işçilerini temsil eden baret vb. taşıyarak oldukça güzel mesajlar verilmişti.

 

“Cinsiyetimizden kaynaklı öldürülmediğimiz bir dünya”

Alsancak Garı’nda başlayan yürüyüş Bornova Sokağı’nda devam ederken en son Alsancak İskele’de kurulan sahnenin yanında sona erdi. Burada yapılan konserle etkinlik devam ederken bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı kitle adına Demet Yanardağ okudu.

Yanardağ, açıklamasında yürüyüşte olan herkesin heteroseksist düzene karşı olduğunu dile getirerek, birlikte mücadele yürütmenin güçlendirici olduğunu vurguladı. Yanardağ, insanların cinsiyetlerinden kaynaklı öldürülmediği bir dünyaya ihtiyaçları olduğunu, bunun için meydanlarda, sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirterek açıklamasına son verdi.

Kitle sık sık “Nerdesin aşkım, burdayım aşkım” sloganını haykırdı. Eylem söylenen şarkılarla devam ederken şarkılar arasında tiyatral gösteriler de eylemi renklendirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu