Güncel

İzmir’de kadınlar alandaydı

İzmir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü; 9 Mart günü gerçekleşen miting ile kutlandı. Birçok devrimci, ilerici oluşumun katıldığı miting; yağmura rağmen geçen senekinden daha kitlesel geçti.

Saat 14.00’da Basmane Meydanı’nda buluşan kadınlar, Sümerbank önüne doğru yürüyüşe başladılar. Kitleselliği ile dikkat çeken DÖKH kortejinin yanı sıra; içlerinde SDP’li Kadınlar, EMEP’li kadınlar, SKM ve YDK’nın da olduğu kadın örgütleri pankartları ile mitingde yerlerini aldılar.

Kadın örgütlerinin alana girmesi ile birlikte de saygı duruşu gerçekleştirilerek, açılış konuşması yapıldı.

Barış Annelerinin Kürtçe bir konuşma yaptığı açılışın ardından; Sakine Cansız ile ilgili bir metin okundu. Kadın emeğinin ucuz iş gücü olarak anılmasına değinilerek; işçi kadınların direnişleri sayılıp; yolumuzu aydınlatıyor denilen konuşmaların sonrasında ise kadına yönelik şiddete, AKP’nin kadın politikalarına ve kürtaj tartışmalarına değinilen konuşmalar da gerçekleştirildi.

 

“Savaşlarda en çok bedeli kadı ödüyor”

Daha sonra ise BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. ” Bu ülkenin başbakanı mikrofonu eline her aldığında kadınlara dil uzatıyor” diyerek 3 çocuk ve kürtaj tartışmalarını eleştiren Tuncel; Kürt sorunu ve müzakere gündemlerine de değindi.

Savaşlarda her zaman en çok bedeli kadınların ödediğini vurgulayan Tuncel; sözlerine “Anneler ağlamasın diyorsan, batı illerindeki bir annenin çocuğunu Colamerg’li annenin çocuğunun üstüne göndermeyeceksin” şeklinde devam etti.

“Yüz yıldır sokaktayız ve belki yüz yıl daha sokakta olacağız. Sokaklar kimin ise iktidar da onundur” sözleriyle noktalanan Tuncel’in konuşmasının ardından miting çekilen halaylar ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu