Güncel

İzmir’de 8 Mart finali

izmir_YDKİzmir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İzmir’de kadınlar yürüyüş gerçekleştirdi.

Alsancak Leman Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar davullarla, zillerle, teflerle coşkulu bir şekilde sloganları haykırdı, şarkılar söyledi.

Eyleme Yeni Demokrat Kadın, KJA, SKM, Halkevci Kadınlar, Emep’li Kadınlar, EKA, Arap Alevi Kadınları, İlerici Kadınlar gibi kadın örgütleri katılırken Özgecan, Cansel, Seve, Pakize, Fatma gibi katledilen kadınların fotoğrafları da taşındı.

Yeni Demokrat Kadın Zılgıtlarla yürüyoruz özgürlüğeve Öyle erilsin ki özsavunma koysunlar yoluna yazılı dövizler taşırken eylemde, Dolapta zıkkımın kökü, sokakta isyan var”, “Tam iffetli olucam bi gülme geliyor“, “Geceleri de, sokakları da terk etmiyoruz“, “Savaşı, güvencesizliği ve kadın düşmanı politikaları reddediyoruzgibi dövizler de bulunuyordu. Arap Alevi Kadınlar da Arapça yazılı dövizlerle eylemde yer aldılar.

Kadınlar Leman Kültür Merkezi önünden alkışlarla, ıslıklarla, zılgıtlarla Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca “Savaşa, şiddete, ataerkiye, muhafazakarlaşmaya karşı barış, özgürlük, güvenceli iş ve yaşam hakkımız için direniyoruz” yazılı pankartla beraber yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında kadınlar tarafından sık sık “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor”, “Jin jiyan azadi”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” gibi sloganlar atılırken kadınlar, erkek egemenliğine ve kadın cinayetlerine karşı da sık sık ses çıkardı.

Coşkulu bir şekilde yürüyen Kadınlar, T. Kürdistanı’ndaki katliamları lanetlerken T. Kürdistanı’nda faşizme karşı direnen kadınları selamladı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi başına gelindiğinde burada basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını 8 Mart Platformu adına Ayşegül Kocaarslan okudu.

Ayşegül, ülkede tecavüzcüler yargılanmazken, onlara karşı meşru müdafaa hakkını kullanan Kadınların ise en ağır şekilde yargılandığını ve T. Kürdistanı’nda her gün Kadınların katledildiğini vurguladı.

T. Kürdistanı’nda Kadınların katledildikten sonra günlerce sokak ortasında kaldığını veya vücutlarının teşhis edildiğini belirten Ayşegül, barış için ses çıkaran Kadınların ülkenin her yerinde baskı, taciz, darp, işkence, infaz ve tutuklamalara maruz kaldığını ifade etti.

Her gün en az bir Kadının öldürüldüğü, Kadın katillerinin aklandığı, Kadınlara şiddet uygulayanlara türlü gerekçelerle indirimlerin yapıldığı bir ülkede yaşadıklarını söyleyen Ayşegül, özsavunma yapan, tecavüzcülerini öldüren Nevin Yıldırım ve Çilem Doğan gibi Kadınların ise müebbet ile yargılandığını, devletin açıkça “Tecavüze de uğrasanız biat edin, yoksa ömrünüzün sonuna kadar hapiste kalırsınız” demek istediğini belirtti.

Ayşegül son olarak, “Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de, Silopi’de, İstanbul’da, Paris’te öldürülen her Kadına sözümüz var! Hak ettiğimiz hayatı yaşayana kadar mücadeleye devam edeceğiz!” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından halaylar çekildikten sonra eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu