Güncel

İzmir’de 8 Mart eylemleri başladı

İzmir: İzmir’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü eylemleri bugün (8 Mart) KESK-DİSK-TMOOB-TTB’nin örgütlediği eylemle başladı.

Saat 11.30’da Konak YKM önünde toplanan kitle, buradan Sümerbank önüne yürüyerek küçük bir miting gerçekleştirdiler. Gerçekleşen eyleme birçok kadın örgütü de katılarak destek verdi. Türkçe ve Kürtçe konuşmalar yapılarak; ardından da basın metni okundu.

KESK’li kadın tutsakların yalnız olmadığına slogan ve dövizlerin taşındığı yürüyüşte sloganlar hiç susmadı. Açılış konuşmasının ardından ise bir kadın; kendi boşanma sürecini ve sığınma evlerinin durumunu değerlendirip hayat hikayesinden bir kesit paylaşarak devletin Kadın Sığınma Evleri noktasındaki pratiklerini eleştirdi.

Sendikaların 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi için iş bırakarak gerçekleştirdikleri eylemde okunan basın metninde; “biz kadınlar, erkek egemen zihniyetin kendi iktidarını var etmek uğruna yarattığı düzene karşı binlerce yıldır mücadele ediyoruz. O düzen ki, bir avuç egemenin; kendi çıkarları için sömürmesiyle kuruldu. O düzen ki; kadınlar olarak tüm insanlık için yarattığımız değerlerin gasp edilmesiyle kuruldu denilerek; talepler dillendirildi.

Çeşitli kadın örgütlerinin de mesaj gönderdiği eylem, çekilen halayların ardından sonlandırıldı.

İzmir 8 Mart Eylemleri, HDK bileşenlerinin de örgütleyicisi olduğu Cumartesi günkü miting ve Pazar günü Karşıyaka’da devrimci siyasetlerin örgütlediği eylemler ile sürecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu