Güncel

Yoğurtçu: “Kadınlar güçlü politika yapıyor”

İstanbul: Gezi Parkı isyanı ve sonrasında süre gelen forumlarla görüyoruz ki ezber olanları kabul etmiyoruz, artık ezberler üzerinden bizleri uyutmalarına izin vermiyoruz. Bizlere belli alışkanlıklar (susmak) yapıştırdılar. Fakat artık bizler uyuyan, alışkanlıklar ve ezberlerle hareket eden bir halk değiliz.

Bunların en iyi ayaklarından biri de tartışmaların canlı ve yoğun geçen Yoğurtçu Parkı. Gezi eylemleri parkta yapılan forumlarla güncelliğini korumaya devam ediyor.

17 Temmuz Çarşamba akşamı Yoğurtçu Parkı’nda forum, kadınların ve aydın-demokrat tiyatro ve sanatçılarının katılımıyla gerçekleşti.

Forum her zaman olduğu gibi Gezi İsyanı’nın ardından başlayan gözaltıları ve son olarak Sancaktepe’de yapılan operasyonlara “ses çıkarıyoruz” eylemleri ile başladı.

 

“Kadınlar artık güçlü talepler üretebiliyor”

Saat 21.00’de başlayacak forum öncesi Kadın forumu sadece kadınların katılımı ile bir forum gerçekleşti. Kadınlar etrafı “Yaşasın kadın dayanışması”, “Gelsin baba gelsin koca, gelsin jop…” dövizleri ile süsleyerek çember oluşturup tartışmalara başladı.

Forumun ilk konusu “Kadınlar ve savaş, barış, çözüm süreci” oldu. Kadınların çok güçlü politika ve talepler üretebildiğinin altı çizilen konuşmalarda kadınların Gezi Parkı ayaklanmasıyla beraber zaten var olan kadın gücünün açığa çıkmasını sağladığı belirtildi. Ardından da savaşların en çok kadınları etkilediğini ve yaşanan savaşlar sırasında birçok kadının tecavüze uğradığı anlatıldı.

 

“Kadınlar ve çözüm süreci”

Söz alan bir kadın; kadınların bu çözüm sürecinin aktif ayaklarından biri olduğunu belirti ve şunları söyledi; “Özellikle Kürt kadınları bu çözüm süreci içerisinde üzerelerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdi. Kadınlar bu sürecin gözlemcisi değil içerisinde yer aldı. Bu da kadınların artık daha da politikleştiğinin göstergesi” dedi.

Yeni Demokrat Kadın‘ın ve birçok kadın kuruluşlarının katıldığı forum “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları ile son buldu.

 

“Ayağımın tırnağı, saçımın teli kadar sizinleyim”

Kadın formunun bitmesinin ardından bir forum gerçekleştirildi. Buradaki forumda tiyatro-sinema oyuncuları olan Erkan Can ve Aslı Öngören katılarak soruları cevapladı.

İlk önce kürsüde olan ve söz alan Erkan Can “Kafamın bir tarafı bu gençlerden birşey olmaz dedi. Fakat öyle olmadı bu Gezi İsyanı sürecinde ne kadar yanıldığımı gördüm. Bundan dolayı herkese özeleştiri veriyorum” diyerek herkesten özür dilediğini belirtti.

Ardından da kürsü de oturanlar kısa konuşmalar yaparak sözü foruma gelenlere bıraktılar. Forumda söz alan katılımcılar süreci daha nasıl politik bir şekilde götürebiliriz şeklinde tartışmalar yürüttü.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu