Güncel

YJCR’den İran ve Rojhilat’taki kadınlara çağrı

yjcr_iranDoğu Kürdistan Genç Kadın Birliği (YJCR) İran ve Rojhilat Kürdistan’da çıkan halk serhildanlarına ilişkin bugün yazılı açıklama yayımladı.

YJCR, genç kadınlara seslenerek, “Daha güçlü ve örgütlü bir şekilde isyan eylemlerine katılalım” çağrısında bulundu.

‘KADINLAR EYLEMLERİN SEVİYE VE RENGİNİ DEĞİŞTİRDİ’

Nuçe Ciwan sitesinde yayımlanan YJCR’nin açıklaması şöyle:

“İran ve Rojhilat Kürdistan’ında halk bir haftadır ayaktadır ve tarihi bir ayaklanmayla kendi hakkını istiyor. İran’da çıkan isyanlar tarihi özellik taşıyor. Bu tarihi isyana öncülük edenler ise kadınlar ve gençlerdir.

Özellikle eylemlere katılan genç kadınlar eylemlerin seviyelerini ve rengini değiştirmiştir. Bu yönüyle genç kadınların alanlara çıkmaları ve kendi mührünü isyanlara vurmaları tarihidir. İran şeriat politikalarıyla gençlerin ve özellikle kadınların hakkını tanımıyor ve toplumun önemli bölümünü politikalarıyla büyük bir baskı altına almaktadır. Çoğu zaman İran’ın gerici zihniyetine karşı insanlık adına genç kadınlar karşı gelmektedir. Yaşanılan siyasi, sosyal, ekonomik krizler en çok kadınları ve genç kadınları etkilemektedir.

‘HEMEN DEĞİŞİM YAPILMALI’

Erkek zihniyet politikaları en fazla genç kadınları etkiliyor ve bu saldırılar konu genç kadın olunca 2 kat büyüyor. Erkek zihniyet politikalarına karşı alanlarda kadınlar hem öncü hem de en aktif şekilde yer almaktadır. Genç, öğrenci, kadın, işçi herkes alanlara çıkıp temel hakları için bağırıyor. İran rejimi ve tüm dünya bu haklı bağırışların önemini görerek demokratik hakları kendilerine esas alarak hemen değişim yapmalıdır.

‘BU ZİHNİYETİ ÖRGÜTLÜ KADINLAR YENER’

Genç kadınlar kendi kimliğiyle toplumun temel dinamiği olmuştur. Genç kadın bugün kendi kimliğiyle farklıdır. Bu esaslar üzerine bu süreçte genç kadınların örgütlü olması gerekir. Ve tek sesle hep bir ağızdan örgütlü bir mücadeleyle kendi temel haklarını aramalıdır. Çünkü nerede olursa olsun tüm kadınlar ve genç kadınlar aynı saldırılara maruz kalıyorlar. Anti-demokratik politikalardan en fazla etkilenen yine kadınlardır. Bunun için mücadele etmesi ve varolan toplumu bu anti-demokratik etkilerden kurtarmak tüm genç kadınların görevidir. Genç kadınlar özelde kendi savunma ve genelde de toplumun öz savunmasından sorumludur. Kadınlara ve topluma karşı uygulanan tüm saldırılara cevap vermesi, kendini ve toplumu savunması en temel hakkıdır.

Bu esaslar üzerine biz YJCR olarak İran ve Rojhilat’ê Kurdıstan isyanlarına katılan tüm genç kadınlara çağrı yapıyoruz: Daha güçlü ve örgütlü bir şekilde isyan eylemlerine katılalım. Bu diktatör, işgalci, erkek egemen zihniyetini yenecek olan örgütlü genç kadın olacaktır.”

(Kaynak: anfturkce.net)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu