Güncel

YJA-Star: “Şengal’de Eylemlerimiz devam edecek”

YJA-Star Şengal Komutanlığı bir bildiri yayınlayarak gelişmeler üzerine açıklama yaptı.

Şengal dağındaki mevzilenmelerini sürdüren YJA-Star gerillalarının durumuna ilişkin yayınlanan bildiride; Ağustos ayından bu yana tüm zorlu koşullara rağmen, Şengal alanında Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ), HPG ve YJA-Star gerillalarının IŞİD çetelerine karşı verdiği direnişin hala devam ettiğine dikkat çekildi. Son birkaç gündür Bare köyü ve alanında çatışmaların yaşandığı bilgisini verildi.

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber koşulların da zorlaştığından bahsedilen bildiride şöyle devam edildi:

“Mevsimin zorlu koşullarına rağmen Şengal dağlarında halkımız, yağmur ve soğuğa karşı direnmekte, çocuklar yalın ayak, aç ve susuz bir şekilde yaşam savaşı vermektedir. Hiç bir yüreğin ve vicdanın kaldıramayacağı bir gerçek yaşanmaktadır Şengal dağlarında. Yaşam gerçeği böyleyken, yaşanan diğer hakikat ise; başta genç kızların, çocukların, anaların yüzlerindeki hiç bir soğuğa, açlığa aldırış etmeyen gülüşler ve özgür yaşam arayışının umududur”

Ayrıca YJA-Star, IŞİD’in Şengal saldırısından bu yana süren direnişte yaşamını yitiren binlerce kadının direniş çizgisinde yürümeye devam edeceklerini belirtti.

Aktif eylemlerin devam edeceğine dair de açıklama yapılan bildiride Şengal’de yaşayan Êzidi halkının umudu olmanın verdiği güç, moral ve coşku ile Şengal alanında IŞİD çetelerinin katliamcı yaklaşımlarına karşı YJA-Star gerillalarının aktif eylemlerinin olduğu antalıdı. Ayrıca açıklamada önümüzdeki dönemlerde de bu eylemlerin devam edeceği duyuruldu. YJA Star gerillaları olarak halkın kendi savunma gücü olan YBŞ (Yekiniyên Berxwedana Şengalê)’yi güçlendirip büyütmeyi bir görev olarak bildikleri ifadesi yer alan açıklamada son olarak şu çağrı yapıldı:

 

“Kendi savunmasını yapabilen bir halkın daima var olabileceğini ancak bu şekilde özgür iradelerini oluşturabileceğini görerek, mücadele tarihimizde şehit düşen Êzidi yoldaşlar Bınevş Agal, Xanê Sipan ve Binevş Cudi yine günümüzde Şengal alanında şehit düşen Ş. Evrim, Viyan, Jiyanda, Armanc yoldaşlarımızın çizgisinde direnişi yükseltme ısrarımızı, iddiamızı belirterek, halkımızı ve kamuoyunu Şengal dağlarında devam eden yaşam savaşı ve başta kadınlar olmak üzere halkın görkemli direnişine duyarlı olmaya çağırıyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu