Güncel

Yineliyoruz, yasta değil isyandayız!

Sizin tecavüzcü zihniyetiniz ne kadar yaygınsa, bizim isyanımız da o kadar geniş olacak!

İran’ın Mahabad kendinde yaşayan ve Taha Otelde çalışan bir kadın katledildi. Ferinaz Xosrewani kendisine tecavüz etmek isteyen İran istihbaratçılarından kendisini korumak için otelin 4. Katından kendini özgürlüğe bıraktı. Halk Ferinaz’ın katledilmesinden sonra oteli ateşe verdi ve Mahabad’da OHAL ilan edildi.

Bugün günlerden Ferinaz… Biz kadınların isyan gününe bir gün daha eklendi. Ferinaz’ın bıraktığı direnişi biz kadınlar iyi biliriz. Ermeni soykırımında tecavüze karşı silahlanıp son mermisine kadar savaşan ve en son kurşunu kendisine bırakan Matmazel Şahinyan gibi, Dersim katliamında tecavüze karşı el ele tutuşup uçurumdan atlayan kadınlardan, sırf teslim olmamak için silahını kırıp zılgıtlarla bedenini uçurumdan aşağı bırakan Beritan gibi, İran’da tecavüzcüsünü öldürdüğü için idama mahkûm edilen Reyhaneh gibi, İŞİD barbarlarının tecavüzlerine direnen Şengal’li kadınlar gibi, tecavüze direndiği için yakılarak öldürülen Özgecan gibi ve Tecavüzcüsünü öldürdüğü için müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin gibi… Dilimiz, rengimiz, dinimiz ne olursa olsun mücadelemiz ortaktır bizim.

Ferinaz, ölümü pahasına tecavüze direnerek aynı zamanda Mahabad’da isyanın ateşinin kıvılcımı da oldu. Kürt halkı İran rejimine, muhafızların şiddetine karşı isyana durarak Ferinaz şahsında tüm ezilenlerin sesi oldu. Ferinaz, kendisi gibi milyonlarca kadının sesi ve başta İran olmak üzere tüm ezenlere hesap sormanın adı oldu.

Buradan ‘erk’ zihniyete ve İran rejimine bir kez daha sesleniyoruz; sizin tecavüzcü zihniyetiniz ne kadar yaygınsa, bizde isyanımız ve kadın kimliğimizle o kadar büyüyoruz! Bizler her zaman olduğu gibi yine bu sese kadın dayanışmasının bilinciyle karşılık vereceğiz. Ferinaz bizi isyana çağırdı, gün Ferinaz olup sokakları doldurmanın ve isyanı kuşanmanın günüdür…

 

YENİ DEMOKRAT KADIN

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu