Güncel

Yeni Kadın’dan eğitim kamplarına çağrı

ATİK’e bağlı faaliyet gösteren YENİ KADIN, Avrupa’nın birçok kentinde eğitim seminerleri düzenleyeceğini açıkladı. Yeni Kadın MYK’sının gerçekleştirmiş olduğu kongrede, aldığı kararlar doğrultusunda Avrupa’nın pek çok kentinde eğitim seminerleri gerçekleştirecek. “Emeğimize, Bedenimize ve Kimliğimize sahip çıkarak, tarihimizi avcıların elinden alıp kendimiz yazma hedefinde olan kadınlar olarak, birçok konuyu birlikte bir kez daha tartışmak, eksiklerimizi aşmak, birbirimizin deney ve tecrübelerinden yararlanarak deneyimlerimizi büyütmek ve paylaşımlarımızla birlikte birazda kadın kadına eğlenmek, gülmek ve ortaklıklarımızı güçlendirmek için buluşuyoruz.” diyen Yeni Kadın’ın açıklaması şu şekilde;

“Anti emperyalist, anti faşist ve ataerki karşıtı mücadele yürüten bir kadın örgütü olarak; her alanda VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ! Geride bıraktığımız 25 Yıllık mücadele tarihimizde, yaşamlarımıza sahip çıkan mücadelemizin içinde her zorlukta, her açmazda, kesintisiz ve istikrarla sürdürdük mücadelemizi! “Nerede yaşamı değiştirmek, geleceği umutla örmek isteyen bir kadın varsa, orası mücadele alanına dönüşür” gerçekliği ile hareket ettik. Mücadelemize sımsıkı sarılarak, “kadın devrimi” diye adlandırılan bir süreçte, gerek yaşamsal öneme sahip siyasal çalışmalarımız, gerek sokak eylemlerimiz, gerekse de deney ve tecrübelerimiz mücadele perspektifimizin yoluna ışık tuttu. Bugün içinden geçtiğimiz süreçte ise; deney ve tecrübelerimizi zenginleştirmek, bilgi dağarcığımızı daha fazla yüklemek kadınlar olarak zorunluluğumuzdur. Bu doğrultuda MYK ve ÜKK larımız, eğitim kampları örgütlüyor.

 

Sevgili kadın arkadaşlar;

Yeni Kadın 14. Kongre iradesinin belirlediği “MİLİTARİZM VE TOPLUMSAL CİNSİYET AYRIMCILIĞI” konulu siyasal perspektifimizi; iki yıllık çalışma sürecimizde, araştırmalarımız, eğitim kampları, paneller, seminerler, tartışma toplantıları ve bunları besleyecek sokak eylemleri olarak, çeşitli yöntemlerle ele alıp birlikte bilince çıkartmaya, kavrayıp kavratmaya çalışma kararını Kongremizde almıştık.

Yeni Kadın 14. Dönem MYK sı olarak; Kongre kararımız doğrultusunda, “MİLİTARİZM VE TOPLUMSAL CİNSİYET AYRIMCILIĞI” konulu eğitim çalışmalarımıza, yönetici kadrolarımız olan MYK ve ÜKK larımızla ilk adımı atıyoruz. İsviçre’de henüz ÜKK mız olmadığı için, Zürih komitesi üyeleri ve bazı aktivist arkadaşlarımız da bu bileşene dâhil olacaktırlar. İki yıl boyunca bu çalışmayı bilince çıkartma noktasında önderlik edecek olan MYK ve ÜKK larımız olmasından kaynaklı, siyasal perspektifi kavrama/ kavratma hedefli eğitim çalışmalarımızı yönetici kadrolardan başlatıyoruz? Bu hedef doğrultusunda örgütlediğimiz eğitim kampımıza tüm MYK ve ÜKK bileşenlerinin katılması önem taşımaktadır.

Kamp tarihimiz: 10/ 11 Haziran 2017, Toplanma saati: 11.00

Yer : Graf-Zeppelin-Jugendherberge Friedrichshafen

Lindauer Str. 388046 Friedrichshafen – ALMANYA

 

 

 

 

ÜLKELERDEKİ EĞİTİM KAMPLARI

Ayrıca yine Haziran ayı içinde, Avusturya ve Almanya Yeni Kadın ÜKK larımız da çeşitli konularda eğitim kampları gerçekleştirmektedir. Yeni Kadın 14. Dönem MYK’sı olarak, Almanya ve Avusturya Yeni Kadın Ülke Komitelerimizin örgütledikleri eğitim kamplarına, tüm kadın arkadaşların ilgi göstereceğine ve kadın örgütü olarak eğitimin bizler açısından taşıdığı önemin farkındalığı ile geniş bir kadın kitlesinin seferber edileceğine inanıyoruz.


AVUSTURYA :

Ne Erkek, Ne de Devlet Kadını Özgürleştirir…!Kadın Kendini Özgürleştirir!’ şiarı ile gerçekleştirilecek olan AvusturyaYeni KADIN kampına, “Patriarkal Kapitalizm ve Görünmeyen Emek, Kadın Mücadelesi”ni deneyimli eğitmen VOLKAN YARAŞIR’IN sunumları ile ele alıp tartışacağız. “Bir Sistem İçi Örgütlenme Modeli Olan AİLE”yi ise, sevgili Yazar/ Pedagog dostumuz METİN AYÇİÇEK’in sunumları ile mercek altına alacağız. Ayrıca çeşitli çalışma atölyelerinde yapacağımız fikir alış verişleri, deneyim paylaşımları ile de, hem çalışmalarımızı güçlendireceğiz hem de birbirimizi daha iyi tanıyarak ortak sorunlarımızı açığa çıkartıp, hep birlikte üreteceğimiz çözümlerle mücadele alanlarımızı güçlendireceğiz.

Kamp Tarihi: 3/4/5 Haziran 2017

Buluşma: 3 Haziran Cumartesi, Saat: 12.00

Adres : Mondseestrasse 7, 5340 St. Gılgen (Salzkammergut/Wolfgangsee)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALMANYA :

“Militarizme Karşı Kadınlar Birlikte Güçlü” şiarı ile gerçekleştirilecek olan Almanya Yeni KADIN kampında; 14. Kongremizin siyasal perspektifi olan “Militarizm ve Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı”nı ele alacağız… “Militarizm nedir?”, “Toplumsal cinsiyet ayrımcılığında nasıl bir rol oynuyor?”, “Militarizm kadınların yaşamını nasıl etkiliyor?” vb. konuları hep birlikte tartışıp, Militarizmin biz kadınlar açısından önemini açığa çıkartarak mücadelemizin yöntemlerini ve hedeflerini birlikte zenginleştirmeye çalışacağız.“Feminizm” in ne olup olmadığı, Yeni Kadın’ın konuyu nasıl ele aldığı vb. konu ile ilgili birçok noktayı da birlikte ele alıp tartışacağız. “Kadın ve Psikoloji” konusundaki bildiklerimizi, Sosyal Danışman ve Pedagog SEYHAN TAŞDEMİROĞLU’nun deneyimli aktarımları ile güçlendirirken, merak ettiklerimizi de tartışma ve öğrenme fırsatını yakalayacağız. Çalışma atölyelerimizde ise, yürütülecek ortak ve güçlü tartışmalar ile, öğrendiklerimizi ve bildiklerimizi birleştirerek mücadelemizin olanaklarını daha güçlendirmeye çalışırken, Cumartesi akşamı da hep birlikte eğlenmenin de tadına varacağız.

Kamp Tarihi : 23/24/25 Haziran 2017

Buluşma : 23 Haziran Cuma; Saat : 18.00

Adres : Jugendherberge Eulbacherstrasse 33, 64711 Erbach/Hessen

 

 

 

 

 

 

Emeğimize, Bedenimize ve Kimliğimize sahip çıkarak, tarihimizi avcıların elinden alıp kendimiz yazma hedefinde olan kadınlar olarak, birçok konuyu birlikte bir kez daha tartışmak, eksiklerimizi aşmak, birbirimizin deney ve tecrübelerinden yararlanarak deneyimlerimizi büyütmek ve paylaşımlarımızla birlikte birazda kadın kadına eğlenmek, gülmek ve ortaklıklarımızı güçlendirmek için buluşuyoruz.

 

Sevgili kadın arkadaşlar;

Bu DAVET size, bize, hepimize…!

Ya şafak sökerken,

Ya Güneş yükselirken,

Senin sesin olup

Sizi Haykıracağız!

Biz kazanacağız;

Çünkü “BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ!”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu