Güncel

Yeni Kadın: “İnadına mücadele, inadına isyan”

H. Merkezi: Yirmi yılı aşkın zamandır, Avrupa’da yaşayan Türkiyeli göçmen işçilerin, gençlerin ve kadınların demokratik hak mücadelesini sürdüren ATİK ve Yeni Kadın’a yönelik operasyonlarla ilgili Yeni Kadın bir açıklama yayınladı. Yeni Kadın, yayımladığı açıklama ile mücadeleden vazgeçmeyeceğini tekrarladı.

Avrupa’da ATİK ve Yeni Kadın’a yönelik gerçekleştirilen operasyonun ardından dayanışma mesajları gelmeye devam ederken, Yeni Kadın da bir açıklama ile baskıların kendilerini yıldıramayacağını açıkladı.

 

“Kadınlar, egemenlerin korkulu rüyası olmuştur”

Açıklamasında saldırıları kınayan Yeni Kadın “24 yıldır Batı Avrupa’da kadınlar açısından toplumsal eşitsizliğe, cinsiyet ayrımcı politikalara, kadının ucuz ve yedek işgücü olarak görülmesine, bu toplumda kadın olmasının yanı sıra bir de göçmen işçi olması nedeniyle hetroseksist erkek egemen sistemin boyutlandırdığı eşitsizlik ve baskılara karşı mücadele eden Yeni Kadın, Avrupa’da kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde önemli bir yer edinmiştir. Kadınların kendilerine biçilen toplumsal rolü parçalayarak kendi ayaklarının üzerine dikilmeleri her dönem egemenlerin korkulu rüyası olmuştur. Bu bugün de böyledir” dedi.

 

“Faşistleri kollayanlar, ilericilere saldırıyor”

Avrupa devletlerinin güçlenmesine göz yumduğu NSU, PEGİDA vb faşist örgütlenmelerin varlığını vurgulayan Yeni Kadın “Bu gibi oluşumları yeri geldiğinde koruyan, kollayan Avrupa devletleri; devrimci, demokratik ve ilerici kurumlara gelince de böylesi operasyonlar ve cezalarla gözdağı vererek korkutma – sindirme politikası uygulamaya çalışmaktalar. Irkçı ve faşist yapılanmaların giderek güç kazanmasında, Avrupa devletlerinin ilerici, devrimci, demokratlara yönelik baskılarının önemli bir payı bulunmaktadır.

Diğer taraftan; Yeni Kadın üyemiz ve yöneticimizi tutuklayarak biz kadınlara okutulmak istenen mesaj, “Yüzyıllardır kutsal hapishaneleriniz olan evlerinize geri dönün”! Ama nafile! Bir kere sokaklara çıktık ve “İnadına Mücadele, İnadına İsyan, İnadına Özgürlük!” şiarımız oldu artık. Geriye dönüş yok” ifadelerini kullanarak kararlılıklarını vurguladı.

 

“Tavizsiz çatı örgütümüz ATİK”

ATİK’in ve Yeni Kadın’ın kriminalize edilerek, göçmen emekçilerin demokratik hak mücadelesinin engellenmesine dönük saldırıların kendilerini yıldıramayacağını da açıklamasına ekleyen Yeni Kadın  “Tüm gücümüzle Yeni Kadın ve ATİK Yöneticilerimizin, aktivistlerimizin yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Başta Yeni Kadın üyeleri, aktivistleri ve tüm kadın kurumları olmak üzere, tüm ilerici, devrimci ve demokratları, demokrasi mücadelesi veren kurumları dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz” şeklinde çağrı yaptı.

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu