Güncel

Yeni Demokrat Kadin: Erkek Devlet Şiddetine Karşı Bir aradayız

Kadınlar dört bir yanda 25 Kasım’a hazırlanıyor. Şiddetin yaşamımızın her alanını daha fazla sardığı bir dönemde 25 Kasım’ı karşılıyoruz.

Özellikle son birkaç yılda artan baskı ve şiddet ortamında kadınlar olarak şiddete birlikte dur dedik. Engellemelere, baskılara, tehditlere rağmen erkek devlet şiddetini sokaklarda birlikte teşhir ettik.

Gerekçeleri değişse de erkek devlet şiddeti her gün biraz daha tırmandırılıyor. Ve kadınların hayatları, iradeleri bu baskı ortamından faydalanılarak gasp edilmeye çalışılıyor.

Yaşamın her alanında şiddetin farklı bir boyutuyla karşı karşıya olduğumuz bir ortamda; kazanılmış haklarımıza göz dikiliyor. İçinde bulunduğumuz koşullarda; saldırının bir boyutu kazanımlarımıza müdahale iken, bir boyutu da krizle birlikte gelen yoksullaşma ve bunun nasıl bir şiddete dönüştüğü gerçeğidir.

 

Krizin bir yansıması olarak çalışma alanlarında ilk gözden çıkarılanın kadınlar olması esnek çalışma koşullarında kadın emeğinin daha fazla sömürülmesi ekonomik krizin kadınlara şiddet olarak yansıdığını göstermektedir. Elbette bu şiddet sadece ekonomik şiddetle sınırlı değil. Şiddetin her türlüsü yaşamın farklı alanlarında ekonomik krize paralel artmaktadır.

Bir yanda kriz ve yansımaları bir yanda baskı ve şiddet ortamı varken kadınlar yaşama ve mücadeleye sımsıkı tutunuyor. Bütün yasaklara, şiddet ve baskıya rağmen hak arama mücadelesini sokakta sürdürmeye, şiddetin her türlüsüne sokakta dur demeye devam ediyor.

Örgütlenme hakları için mücadele eden Flormar işçisi kadınların direnişi; kadınların ortaya koyduğu iradeyi göstermektedir. Baskı ve tehditlere rağmen aylardır direnişten vazgeçmeyen kadınlar; devlet şiddetinin her türlü örgütlenme talebini şiddetle bastırdığı bir ortamda en etkili cevabı vermiştir. Yine KHK ile işlerinden olan Berfin Aslan, Alev Şahin gibi onlarca kamu emekçisi kadın işlerine geri dönmek için şiddetle bastırılan ortamda karşı koyuşun birer örnekleridir.

Mirabel Kardeşlerin direnişiyle birlikte, Dominik’te oluşan ruh 25 Kasım vesilesiyle dünyanın dört bir yanında kadınların sesinden şiddete dur demeye devam ediyor.

25 Kasım, insanlık tarihinde kadınlara yönelen şiddetin ve o şiddete karşı direnişin yıl dönümü olduğu gibi aynı zamanda kadınların erkek egemen toplumsal şiddete karşı duruşun, dayanışmanın ilmik ilmik örülmeye başlandığı şanlı yıl dönümüdür de. O direniş ve dayanışma yıllardır olduğu gibi bugünde kadınların sokakta birlikte dayanışması ile vücut buldu, bulmaya devam ediyor.

Bu 25 Kasım kadınların başta erkek devlet şiddeti olmak üzere, kadına yönelik şiddetin her türüne karşı mücadelenin yükseltildiği bin bir emekle elde ettiğimiz haklarımızı bir çırpıda erkek egemenliğine teslim etmeyeceğimizi haykırdığımız gün olacak. Susmaya niyetimiz yok diyerek tüm kadınları erkek devlet şiddetine karşı bir arada olmaya çağırıyoruz.

Erkek devlet şiddetine kadınlar olarak birlikte dur dedik. Bir kez daha kadınların birlikte güçlü olduğunu göstermek için 25 Kasım’da bütün kadınları alanlara çağırıyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu