Güncel

Yeşilyazı’da kadınlar etkinlikte buluştu

Yeni Demokrat Kadın’ın 14. Munzur Festivali öncesi Ovacık’ta başlattığı çalışmalar devam ederken Yeşilyazı köyünde bir etkinlikle kadınlar biraraya geldiler.

YDK, 20-21 Temmuz tarihlerinde Ovacık’ın kalabalık köylerinden olan Yeşilyazı’da ev ev gezerek kadın meselesine dair kadınlarla sohbetler ederek 21 Temmuz Pazartesi akşamı köy kahvesinde yapılacak olan kadın etkinliğine çağrı yaptı. Çalışmalar boyunca kullanılan ve özelde Dersim’deki kadınların sorunlarına dair yazıların yer aldığı broşürün de dağıtımını yapan YDK’lı kadınlar, birebir sohbetlerle kadınlarla yaşadıkları sorunlar üzerine konuşarak, çözüme dair birlikte akıl yürüttüler.

 

“Taciz, tecavüz her yerde”

Akşam saatlerinde köy kahvesinde toplanan yaklaşık 50 kadın, uzun zamandan sonra ilk defa biraraya gelmenin mutluluğunu yaşarken, YDK adına kısa bir konuşma yapılarak etkinlik başlatıldı.

Kadına yönelik şiddetin, tacizin tecavüzün her yerde olduğu belirtilen konuşmada Dersim’de kadınların bir de kalekol ve baraj yapımlarıyla sorunlarının daha da boyutlandığına değinildi.

 

“Kim şiddet görmedim derse yalan söylemiş olur”

YDK adına yapılan konuşmanın ardından kadınlar söz alarak yaşadıkları sorunlara dair konuştu. Bir kadın,  şiddetin yalnızca tokattan, dayaktan ibaret olmadığını belirtirken başka bir kadın da “Kim şiddet görmedim derse yalan söylemiş olur” diyerek etkinlikte fiziksel şiddet dışındaki diğer (duygusal, psikolojik ve cinsel) taciz türleri üzerine örnekler verildi.

Bir kadın, kız ve erkek çocuklarına eşit davranılması, kız çocuklarının korkak yetiştirilmemesini ve ezdirilmemesini gerektiğini belirtti. Başka bir kadın da “Neden erkek kadını öldürüyor?” sorusunu kadınlara yönelterek kadın cinayetleri üzerine uzun uzun konuşmalar yapıldı.

 

Kahvelerini ellerinden aldık

Kadınlar kahvede tartışmalar yürütürken, erkeklerin de kahve önünde “meraklı bakışlarla” beklediği görüldü. Erkeklerin toplantıya neden kendilerinin de alınmadığını sormaları üzerine bir kadın “Yıllardır geceli gündüzlü kahvede otururken, sesimizi çıkarmadık şimdi birkaç saat geldik buraya hazmediyorlar” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Kadınlar bir araya gelmenin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta vurgularken, bu etkinliklerin devam etmesini ve ancak kadın dayanışmasının kendilerini kurtarabileceğini belirttiler.

 

Yapılan konuşmaların ardından YDK’lı kadınlar Kürtçe, Türkçe ve Arapça ezgiler söylediler. Kadınların büyük ilgisini toplayan müzik dinletisinin ardından etkinlik sonlandırıldı.

 

Ovacık YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu