Güncel

YDK’lı tutsaklar 3 günlük açlık grevi yaptı

maan-tutsakSon süreçte hapishanelerde yaşanan sorunlar gittikçe boyut kazanmakta. Hapishanelerde özellikle kadın tutsaklara yönelik saldırılar arttı. Gelişen bu saldırılara karşı kadınlar içerde dışarda bu saldırılara karşı direnmekten vazgeçmiyor/vazgeçmeyecek. Saldırıların en yoğun yaşlandığı hapishanelerden biri de Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi. Burada bulunan YDK’lı tutsaklar kadınlara dayatılan onursuz davranışlara ve kadınlar arasındaki dayanışmaya dikkate çekmek için bir açıklamaya yaparak 3 günlük açlık grevi yaptıklarını duyurdu. YDK’lı tutsakların yaptığı açıklama şu şekilde;

“Tüm saldırılarda dayanışma ile verilecek mücadeleler önemlidir”

Devrimci tutsaklara yönelik saldırıların hiç hız kesmediği bu ülkede, kadın tutsakların payına birde cinsel tacizler düşüyor. Zor kullanarak, darp ederek kadın tutsakları teslim alamayan hapishane idareleri, cinsel tacizlerle kadınların iradelerini kırmaya yelteniyor.

Yasaklarla, tüzük ve yönetmeliklerle onursuz arama ve benzeri saldırılar, cinsel şiddetin devlet eliyle yapılan biçimi olarak kurumsal şekilde yürütülüyor. Yasal merciler bu saldırılara göz yumarak hapishane idarelerini teşvik ediyor.

Kadının politik yaşamdaki niteliksel ve niceliksel yükselişine paralel bu tür saldırıların daha da artacağı bilinmektedir. Bunlara karşı devrimci-demokrat, yurtsever ilerici kadınların dayanışmasıyla yürütecekleri direnişler en önemli kalkan olmaya devam edecektir.

Bu yüzden Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki Elif Kaya’ya tekrar tekrar dayatılan onursuz aramalarda, Muş Hapishanesi’ndeki kadınlara yönelik fiziksel ve cinsel saldırılardan ve farklı farklı hapishanelerdeki arama ve sayımlarda erkek personele yaptırılan tacizlerde olduğu gibi, tüm saldırılarda dayanışma ile verilecek mücadeleler önemlidir.

Bizde bu amaçla, Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi YDK’lı tutsaklar olarak, PAJK tutsaklarının yaptıkları, kadına yönelik şiddet ve tacizleri protesto etmek gerekçeli açlık grevi çağrısına destek verdik. 8-9-10 Kasım tarihlerinde 3 gün süreyle açlık grevi yaptı.

Kadına yönelik devlet şiddetinin uygulandığı her yerde direniş ve dayanışmamızı, devrimci irademizle sürdüreceğimizi bildiriyoruz”

Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi YDK’lı Tutsaklar

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu