Güncel

YDK’dan seçim açıklaması: “‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ şiarıyla kadın ittifakını oluşturalım!”

 

 

Erkek egemen sistemin baskı, yok sayma ve zulüm altında dayattığı yeni bir seçim döneminde bizler de haklarımıza sahip çıkmak, erkek egemenliğine teslim edilmeye çalışılan yaşam alanlarımızı, erkekleştirilmeye çabalanan politik arenaları kadın bilinci doldurmak, kazandığımız alanları erkek-devlet sistemine karşı savunmak için 24 Haziran’da sözümüzü söyleyeceğiz.

OHAL’le birlikte başlayan ve haklarımızı gasp eden devletin her alandaki erkek egemen saldırılarını iliklerimize kadar yaşadık, gördük, karşı çıktık; hala da bunun mücadelesini veriyoruz. OHAL ve KHK’leri fırsat bilerek kadınları yaşamın dışına iten erkek egemen sistem LGBTİ+ mücadelesini yasaklama ve erkekliğin perdesi ardına gizleme çabasında iken ve bu mücadelenin öznelerini de nefret saldırıları ile sindirmeye, ülkede yaşayamacak, nefes alamayacak hale getirmeye çabalamaktadır.

Tüm bunlara karşın OHAL boyunca ne mücadeleden vazgeçtik ne sustuk ne sindik ne de alanları erkek egemenliğinin saldırganlığına teslim ettik!

Bizler OHAL’e ve bu baskılara karşılık büyüttüğümüz kadın dayanışmasıyla yürüyüşler düzenleyip, yasalaştırılmaya çalışılan ve de kadınları, çocuk haklarını yok sayan torba yasalara karşı sokaklardan ayrılmadık. “Kadınlar Birlikte Güçlü” şiarını kendimize rehber aldık/almaya devam ediyoruz.

Kadınlar “er meydanı”nda izleyici değildir!

Şurası kesindir ki, bu “erken seçim” bizler açısından erk-ek bir seçimdir. Bu erkek seçim, daha ilk günlerinden itibaren rakiplerini “er meydanları”na çağıran ve kadınları yok sayan bir hat izlemiş; kadınlar bir tarafta Cumhur İttifakı (AKP, MHP), diğer tarafta ise “ülkeye demokrasi” getireceğini iddia eden “Millet İttifakı” (CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti) arasında “er meydanındaki” bu rekabeti izlemeye çağrılmıştır! Her ne kadar kadınların gücünü, emeğini, enerjisini her seçim döneminde arkasına alarak yelkenlerini doldursa da, AKP, iktidarı boyunca kadınlara dönük düşmanlık da adeta ihtisas yaptı. Politikasını erkek egemenliğini güçlendirmek, sokaklardan kadınları evlerine göndermek üzerine inşa eden AKP, LGBTİ+ ve çocuklara dönük de açıktan düşmanlığını her fırsatta ilan etmiştir. Millet İttifakı’nda yer alanların her birinin bu konuda geçmişi ve an’ı, dili ve politikaları yine kadından yoksun, “erkekçe”dir.

Her iki ittifak da bizler açısından benzer ve hatta yeni saldırılar demektir. Her iki ittifak da patronların sınırsız sömürü hakkıyla kadınların daha fazla sömürüsünü savunmaktadır ve bu konuda çıkarılmış bulunan yasaların arkasında durmaktadırlar.

Her iki ittifak da tekçi zihniyeti savunmaktadır. Her iki ittifak da bu coğrafyadaki ulus ve azınlıklar mozaiğini reddederek siyasetini ulusların asimilasyonu, erkekleştirilmesi, Sünnileştirilmesi ve Türkleştirilmesi politikası üzerine kurmaktadır. Her iki ittifak da HDP vekillerinin vekillikleri düşürülürken yan yana, “omuz omuzaydı.”

Her iki ittifak da inkâr ve imha siyasetinin yanında kadın bilinç ve iradesini yok saymakta, LGBTİ+’ları ve mücadelesini sokaktan sürgün ederek duvarların arkasına hapsetmektedir.

24 Haziran yaklaştıkça “er meydanlarında” atıp tutacak ve ilk fırsatta bizlere dönük saldırıda yeniden bir araya gelecek olan erkek egemenliğinin ittifaklarına karşı kadınların ittifakından yanayız. Keza “KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜ” diyerek alanlarda yan yana yerimizi aldığımız kadınlarla biz bu ittifakı çoktan kurduk ve bu ittifakımız egemen sınıf temsilcisi Millet ve Cumhur İttifakı gibi 24 Haziran’a ayarlı bir ittifak değil!

Bizler, kendilerini kadınların siyaset alanlarının belirleyici unsuru olarak gören erkek zihniyetin reklam yüzü değiliz! Meclis sıralarında koltuk kapabilmeleri için erkek egemenliğinin temsilcilerine emeğimizi feda etmeyi de düşünmüyoruz! 24 Haziran seçimlerine giderken kendi ittifakımız ve mücadelemizi ezilen, yok sayılan tüm kesimlerin mücadelesiyle birleştirerek politika yapma alanlarının “er meydanlarına” dönüşmesine izin vermeyeceğiz!

24 Haziran öncesi ve sonrasında kadın düşmanlığına devam edecek erkek egemen siyasetine karşı HDK ve HDP Kadın Meclisleri ile kazanımlarımıza sahip çıkacak ve bu seçimleri de bunun bir parçası olarak ele alacağız.

Kadınların yaşamı değiştirecek gücü olduğunun bilinciyle daha çok kadınla bir araya gelip politika üretmek ve daha fazla kadının hayatına dokunmak adına seçimlerde HDP’yi ve cumhurbaşkanı adayı olarak Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceğiz.

Kadınlar birlikte güçlü!

Vardık, varız, var olacağız!

Yeni Demokrat Kadın

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu