Güncel

YDK’dan Özgecan için vapur işgali

İstanbul: Yeni Demokrat Kadın, katledilerek öldürülen Özgecan Aslan için Kadıköy-Eminönü vapurunda işgal eylemi yaptı.

 

Kadıköy İskelesinden Eminönü yöne giden “TURYOL” vapuruna “Yasta değil isyandayız/Yeni Demokrat Kadın” yazılı pankart asan YDK’lılar, Özgecan’ın uğradığı şiddetin ne ilk ne de son olacağını vurgulayarak, şiddete karşı tüm kadınları sokağa, ses çıkarmaya çağırdı.

Mersin/Tarsus’ta öldürülen Özgecan Aslan için yapılan eylemler 4. gününü geride bırakırken, kadınlar sokakları terk etmiyor, eylemlerine devam ediyor. Yeni Demokrat Kadın, da Özgecan’ın öldürülmesini protesto etmek için Kadıköy-Eminönü vapurunu işgal ederek eylem yaptı. Vapur güvertesinde “Yasta değil isyandayız” yazılı pankartı açan kadınlar, burada bir açıklama okudu. Kadınlara özel güvenlik görevlileri engel olmak istedi, ancak kadınlar eylemlerini güvertede bir süre sürdürdükten sonra yolcu salonuna geçti.

 

“Hangimiz otobüste, minibüste tedirgin olmadık, kaygılanmadık”

Özgecan Aslan’ın katledilmesine tepkilerini dile getiren kadınlar, vapur yolcu salonunda pankart açarak açıklamalarını burada da okudular. Yeni Demokrat Kadın adına açıklamayı Sevil Doğan okudu. Doğan açıklamasında “Henüz 20 yaşındaki Özgecan, bir erkeğin tecavüzü sonrasında, bıçaklanarak öldürüldü. Özgecan’ın bedeni, 3 erkek tarafından yakılmış ve dere kenarına atılmış halde bulundu. Özgecan, tecavüz edilen ve öldürülen kadınlar ne ilki; ne yazık ki, ne de sonuncusu olacak! Hangimiz Özgecan gibi, dolmuşta sona kalınca, ‘Acaba başıma bir şey gelir mi?’ korkusunu yaşamadık ki? Hangimiz, gece geç saatte, eve dönerken, dönüp dönüp arkamıza bakmadık? Hangimiz, otobüste, metrobüste erkeklerin arasında sıkışıp kalmadık? Kalabalık içinde konuşamadık? Hangimiz, erkeklerin çirkin bakışlarını, bacaklarımızda hissetmedik” dedi.

“Katiller çok uzağımızda değil”

Açıklamasında erkek şiddetiyle öldürülen Tuğçe Albayrak, Reyhaneh Jabbari, Pippa Bacca, Güldünya Tören, N. Ç., Hanime Aslan’ı hatırlatan Doğan; “Tacizciler, tecavüzcüler, katiller çok uzağımızda değil! Çoğu kez, yanı başımızda! Herkesin güvendiği, içimizde dolaşan erkekler, bizim faillerimiz! Onların yaptıklarını görmezden gelen, bize inanmayan herkes, bizim failimiz! İçimizdeki öfke bundan! Bu öfke, kimse inanmayacak düşüncesiyle, yaşadıklarımızı içimizde saklamamızın öfkesi” şeklinde konuştu.

“Sıranın bize gelmesini beklemeyeceğiz”

Açıklama okunurken kadınların arasında ağlayanlar olduğu dikkat çekerken, YDK’lıların yolcuların güverteye çıkmasına bir süre engel olması ise dinleyenler tarafından sahiplenildi. Doğan, sıranın kendilerine gelmesini beklemeyeceklerini belirterek “Bunca kadının öfkesi içimizdeyken, kimse bizden susmamızı beklemesin artık! Dün Özgecan’dı öldürülen, bugün biz olabiliriz! Tecavüzcülerin, katillerin aklanmasına izin vermeyeceğiz! Kimse bizden, yasaların bizi kurtaracağına inanmamızı da beklemesin! Kimse bizden, erkek adalete güvenmemizi beklemesin” diyerek tecavüzcü ve katillerin cezasız bırakılmasını, erkek devlet şiddetini de teşhir etti.

Sık sık “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Yasta değil, isyandayız”, “Bijî tekoşîna jinan”, “Kadınlar sokağa, özgürleşmeye”, “Özgecan’ın katili, erkek-devlet şiddeti”, Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganlarının atıldığı eylemde son olarak “Özgecan’ın acısı hala içimizdeyken, bir yerlerde tecavüze uğrayan başka kadınlar için, sesimizi yükseltiyoruz! Kendimiz için sesimizi yükseltiyoruz! Bütün kadınları, sesimizi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz! Özgecan’ın çığlığını biz duyduk! Hesabını, biz kadınlar soracağız!” ifadeleriyle açıklama bitirildi.

Eminönü vapur çıkışında da bir süre açıklama yapan kadınlar, eylemi sloganlarla bitirdi.

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu