Güncel

YDK’dan Bayburt Derneği’nde panel

 

İstanbul’da 8 Mart hazırlık çalışmaları etkinliklerle sürüyor.

Yeni Demokrat Kadın olarak afiş, broşür ve ev ziyaretlerimizle sürdürdüğümüz 8 Mart çalışmaları kapsamında Yenibosna’da bulunan Bayburt Kıratlı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde dernek üyesi kadınlarla 4 Mart’ta bir etkinlik gerçekleştirdik.

60’tan fazla kadının katıldığı etkinlikte YDK adına Selma Şahin bir konuşma yaptı.

8 Mart’ın tarihçesine değinen Şahin, kadına yönelik şiddetin toplumdaki yaygınlığından bahsetti ve genel olarak şiddetin “fiziksel şiddet” olarak bilinmesine rağmen aslında kadının yaşamının her alanında duygusal, psikolojik ve ekonomik şekilde yansımasını bulduğunu belirtti.

Ev emekçisi kadınların emeklerinin yok sayıldığını söyleyen Şahin, “Yapılan araştırmalara göre bir kişi, kadının ev içinde yaptığı hizmetleri dışarıdan karşılamaya çalışsa ayda en az 1.000 ile 1.250 TL arasında ücret ödemek zorunda kalır” diyerek, sistemin ev içi emeği neden görmezden geldiğini anlattı.

Son olarak devletin tüm kurumlarıyla kadının karşısına örgütlü bir şekilde dikildiğini söyleyen Şahin, kadının da bu saldırılar karşısında örgütlü durmasının ne kadar önemli olduğunun altını çizdi ve 11 Mart’ta saat 11.30’da Kadıköy Numune Hastanesi önünden başlayacak olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingine katılım çağrısında bulundu.

İstanbul YDK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu