Güncel

YDK, Reyhaneh ve YPJ’yi selamladı!

 

 

Ankara: Yeni Demokrat Kadın(YDK), İran’da idam edilen Reyhaneh Jabbari ve Kobanê’de feda ruhu ile bedenini namluya süren Arîn Mirkan için eylem yaptı.

 

Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen YDK’lı kadınlar, “Reyhaneh’in tavizsiz direnişini ve YPJ’nin destansı savaşını selamlıyoruz!” pankartı ve Reyhaneh ile Arîn’in fotoğraflarını açarak oturma eylemi yaptılar. Sık sık “Reyhaneh Jabbari mücadelemizde yaşıyor”, “Biji berxwedana YPJ”, “Arin Mirkan yaşıyor, kavga sürüyor” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarının atıldığı eylemde Yeni Demokrat Kadın’ın Reyhaneh Jabbari’ye dair açıklaması okundu. Slogan ve zılgıtlarla devam eden eylemde YDK adına Aylin Kırıkçu basın açıklaması yaptı.
Kırıkçu, Ortadoğu’da savaşın tüm acı ve kazanımlarla devam ederken Ortadoğu politikalarına karşı tarihlerini yeniden yazan kadınların her gün YPG/YPJ saflarında ölümsüzleştiğini belirterek “ Kadınların, özelde de Kürt kadınlarının hiçbir kazanımına tahammülü olmayan AKP ise , IŞİD çetelerini beslemeyi sürdürmektedir” dedi.
“Kadınların yazgısı YPG/YPJ direnişi ile değişiyor”

Kürt kadınlarının katliam politikalarına karşı cevabının direnişi büyüttüğünü ve kadınların yazgısının YPG/YPJ direnişiyle değişmekte olduğunu belirten Kırıkçu, “Mücadele Kobanê’ye girmeye çalışan IŞİD çetelerini durdurmak için ölüme koşan, Arîn Mirkan’ın feda ruhunda yükselmektedir” dedi ve onurlu bir yaşam için direnen bir başka kadının ise Reyhaneh Jabbari olduğunu ifade etti.

“Ne sokakları tacizci ve tecavüzcülere; ne yaşamlarımızı katillere teslim edeceğiz!”

25 Ekim sabahı kendisini tecavüz etmeye çalışan eski istihbaratçıyı öldürmekle yargılanan Reyhaneh’in idam edilmesine ilişkin “Kimliğine yazılı kaderi reddetiği için katledildi Reyhaneh. Ortadoğu’da Kürt, Arap, Fars, Ezidî kadınların boynuna asılı prangaları reddettiği için; kadını yok sayan dahası yok etmeye çalışan; yüzlerce kadının tecavüz edilip öldürüldüğü bir düzene boyun eğmediği için katledildi” diyen Kırıkçu, kadınlar olarak Arin’in ve Reyhaneh’in direngen ruhunu kuşanarak erkek egemenliğinin kalelerine yürümeye devam edileceğini dile getirdi.
Ne sokakları tacizci ve tecavüzcülere; ne yaşamlarımızı katillere teslim edeceğiz! Savaşın mevzilerini çetecilere terk etmeyecek, erkek ve devlet şiddetine boyun eğmeyeceğiz “diyerek sözlerini sonlandıran Kırıkçu’nun ardından kadınlar sloganlarla eylemi sonlandırdı.
 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu