Güncel

YDK Kurultayı’nda ilk gün coşkuyla sona erdi

İstanbul: “Politikada derinleşiyor, örgütlenerek yürüyoruz” şiarıyla düzenlediğimiz kurultayımızın ilk günü coşkuyla sona erdi.

İstanbul Bakırköy’de bulunan Hava-İş Sendikası’nda “Politikada derinleşiyor, örgütlenerek yürüyoruz” şiarıyla düzenlediğimiz kurultayımızda ilk bölüme ara vermemizin ardından direnişte bulunan THY işçilerini eyleme giderken “THY işçisi yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız” sloganları, alkış ve zılgıtlarla uğurladık.

Ardından verilen yemek sonrası yarım kalan “Toplumsal Cinsiyet” atölyemize devam ettik.

 

“Toplumsal cinsiyet deneyimlerimizi tartıştık”

Tartışmalarda sık sık toplumsal cinsiyetin şekillenmesin başat rol oynayan ve ataerkil sistemin baş aktörü olan aile konusu üzerine duruldu. Bu toplumsal cinsiyet rollerini benimseme ve bununla mücadele etme noktasında kadınlar olarak bizlerin deneyimlerini ve mücadele ederken belirli kaçış noktalarımızı tartıştık.

“Toplumsal Cinsiyet” atölyesi tartışmalarının ardından YDK’nın 2009’da bu yana gerçekleştirdiği eylem ve etkinliklere ait resim ve videolardan oluşan bir sinevizyon izledik. Sinevizyonda en öne çıkan vurgu Beşler’in mücadelesini ileriye taşımayı misyon edinen kadınlar olduğumuzdu.

 

“LGBT hareketi ile YDK, heteroseksizme karşı müttefiktir”

Kurultayımız, “Cinsel Kimlik ve Yönelim” atölyesi ile devam etti.

Heteroseksüelliğin “sıradan” ve “doğal” bir cinsel kimlik olmasına rağmen, heteroseksüellik dışındaki tüm cinsel kimlik ve yönelimlerin yok sayıldığı, baskı altına alındığı ve toplumsal nefret uygulamalarına maruz kaldığı tartışmalarıyla başlayan bölümde bu noktada oluşan bu cinsel dayatmanın heteroseksist bir toplum yapısını oluşturduğu vurgulandı.

LGBT bireylere yönelik baskılara neden olan bu heteroseksist yapının yol açtığı homo-trans-bifobi üzerine çeşitli tartışmalar yapılan bölümde bizlerin de bu yapıya karşı mücadele etmek yerine homo-trans-bifobik anlayışlar içerisine girdiğimizi konuştuk.

Oldukça canlı ve tartışmalı geçen bu bölümde hem konuya olan yabancılığımız, önyargılarımız, heteroseksizmin hücrelerimize sinmişliği açığa çıktı.

YDK olarak LGBT’ler ve LGBT hareketle ilişkilenme zeminimizi tartıştığımız bölümde şunlar konuşuldu:

Bileşenleri kadınlardan oluşan ve demokratik bir kitle örgütü olan YDK’nın, kendini konumlandırdığı nokta itibariyle LGBT hareketi tümden kucaklama gibi bir iddiası yoktur. Ancak kadın meselesinin özünde bir toplumsal cinsiyet sorunu olması itibariyle LGBT hareketle belli paralellikler taşır. Bununla birlikte lezbiyenler ve trans kadınlar, bizim de örgütlenme çalışması yürütmek istediğimiz kitlenin bir kesimidir.

YDK heteroseksizmin, cinsiyetçiliğin, her türlü ayrımcılığın karşısında yer alır. Bu durum LGBT hareket ile YDK’yı müttefik kılar. Biz bu ittifakı hem karşı duruş geliştirdiğimiz meselenin ortaklaşması hem de kendi içimizdeki ataerkiyle hesaplaşma iradesi taşımamız nedeniyle önemsiyoruz.

Bu politikalarımız nasıl hayata geçirebileceğimiz üzerine yaptığımız tartışmaların ardından 1. gün yapılacak olan “Ulusal Baskı ve Kadın” sunumunu yarına (3 Şubat) bırakarak günü sonlandırdık.

 

Resimler için bakınız:

http://ozgurgelecek.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=81


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu