Güncel

YDK Kurultayı halaylarla sona erdi

İstanbul: Yeni Demokrat Kadın olarak “Politikada Derinleşiyor, Örgütlenerek Yürüyoruz” şiarıyla 2-3 Şubat’ta düzenlediğimiz kurultay, “Şiddet” ve “Örgütlenme” atölyelerinin ardından halaylarla sona erdi.

2-3 Şubat tarihinde düzenlediğimiz “Politikada Derinleşiyor, Örgütlenerek Yürüyoruz” şiarlı kurultayımızda 2. gün öğleden sonra ilk olarak kadının örgütlenmesi ve şehit kadınları konu alan bir tiyatro gösterimi gerçekleştirildi. Oldukça beğenilen gösterimin ardından Elbistan Kadın, Kandıra 1 No’lu F Tipi ve Tekirdağ Hapishanelerinden Tutsak Partizanların gönderdiği selamlamalar okundu.

 

“Şiddet, YDK’nın temel mücadele eksenlerindendir”

Öğleden sonraki ilk sunum “Şiddet” üzerine gerçekleşti.

Şiddetin kökeni, devletin şiddetin üretilmesindeki rolü, şiddet türleri, mobbing ve dinin şiddetin üretilmesindeki rolü üzerine çeşitli tartışmalar yürütüldü. Yapılan konuşmalarda hukuk alanından doğru şiddetin ciddi anlamda meşrulaştığı, medyanın kadına yönelik şiddeti toplumun hücrelerine sindirdiği üzerine konuşmalar yapıldı.

Amed’de n kadın yoldaşlar, 25 Kasım sürecinde alandaki çalışma deneyimlerini anlatarak “Fiziksel şiddet dışındaki şiddet türleri için ciddi anlamda bir bilinçlenme çalışması yapmak gerekir” dediler.

Son 5 yılda 7.181 kadının katledildiği belirtilen konuşmalarda kadına yönelik şiddetin YDK açısından en temel konulardan biri olması gerektiğinin altı çizildi.

 

“Ayaklarımızdaki prangaları kıralım”

“Şiddet” atölyesinin ardından Partizan adına bir konuşma yapıldı.

Bu kurultayı önceki çalışmalarla kıyasladığımızda, azımsanmayacak bir yol kat ettiğimizi görüyoruz. Kat edilen bu yolu görmek önemli. Çünkü bu yol bin bir emekle kat edildi” denilen konuşmada “41 yıllık bir mücadeleden bahsediyoruz. Kuşkusuz bu süreçte kadın meselesi üzerine çeşitli çalışmalarımız oldu. Ancak bu çalışmalarda istikrarımız olmadı. Buradan hareketle bu konuya gereken önemi veremediğimizi söylemeliyiz” vurgusu yapıldı.

Bizim açımızdan işçi sınıfını, köylüyü, Kürt halkını örgütlemek nasıl olmazsa olmazımızsa; kadın meselesinde örgütlenmek de bu derece önemli, değerli ve olmazsa olmazımızdır” sözlerinin ardından, erkek egemenliğine karşı mücadelenin önemi vurgulandı.

Kurultayın gerçekleştirildiği 2-3 Şubat tarihine de dikkat çekilen konuşmada “2 Şubat tarihinde şehit düşen yoldaşlarımız ‘sıradan’ değil, bir sıra neferi, bir komutan, bir önder oldular. Kadın şehitlerimiz ayaklarındaki prangaları parçalayarak özgürleştiler. Onların bize bıraktığı miras budur” denildi ve Türkiye Devrim Hareketi’nde Sabahat Karataş gibi kadın devrimcilerin bizlere örnek olduğu belirtildi.

Paris’te katledilen 3 yurtsever kadının da anıldığı konuşma “Kadın şehitlerin bıraktığı o bayrağı tutmak, var olan mücadeleye dört elle sarılmak demektir” sözleriyle sona erdi.

 

“Koordinasyon ile ileriye…”

Kurultayın son gündemi de “Örgütlenme” konusu oldu.

YDK’nın Çalışma Tarzı” ve “YDK’nın Politik Yönelimi” adı altında 2 başlığa ayrılan bölümde ilk olarak çalışma tarzını konuştuk.

YDG’nin Genç Kadın Komisyonu üzerine yapılan tartışmaların ardından Yeni Demokrat Kadın’ın bir koordinasyon oluşturmasının elzem olduğu vurgulandı ve yapılan tartışmaların ardından sık sık bir araya gelecek bir koordinasyon oluşturuldu.

YDK’nın bir yayın organına ihtiyaç duyduğunun altı çizilen tartışmalarda dergi çıkarmak için somut adımlar atma kararı alındı.

Politik yönelim tartışmalarında “kayıt dışı, ev eksenli, güvencesiz çalışma ve kadın” konusu üzerine bir süreç örmeye karar verilen tartışmalarda kurultay hazırlık sürecinde oluşturulan hem “Emek” hem de “Şiddet” atölyelerinin politik yönelim ve kampanyaya hazırlık için bir araya gelmeleri ve bir plan-program çıkarmalarına karar verildi.

2 günlük kurultayın önemli tartışmaları bünyesinde barındırdığına vurgu yapılan kapanış konuşmasının ardından kurultay halaylarla sona erdi.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=83

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu