Güncel

YDK, Emeği görünür kılmak için THY direnişindeydi

thy ziyaret323 gündür direnen THY işçileri grev kararı alması üzerine dün(16.04.)Sendikal Güç Birliği Platformu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yeni Demokrat Kadın’da yürüyüşe flamalarıyla katıldı.

THY yetkilileri ile yapılan birçok görüşmede işten atılan 305 işçinin işe geri alınması için sunulan talepler yetkililer tarafından kabul edilmiyor aksine saldırılar boyutlanıyor.

THY içindeki baskılar giderek artarken özellikle kabin şeflerine ve hosteslere yönelik cinsel taciz oranında artış yaşanmaktadır. Bu saldırılar karşısında tepkilerini gösteren kadın işçilere karşı da müşteri haklılığı ve hassasiyeti konusu üzerinden saldırılar meşrulaştırılıyor.

Tüm bu saldırılar sürecinden THY 24. dönem TİS görüşmeleri gerçekleştirildi. Gerçekleşen TİS görüşmesinde THY yönetimi uzlaşmaz bir tavır takınarak süreçteki saldırıları devam ettireceğini açıkladı. TİS görüşmelerinden 60 günlük görüşme süresi 7. gününde THY yönetimi tarafından kesildi.

TİS’in uyuşmazlık ile sonuçlanması üzerine Hava-İş Sendikası içerisinde kadın işçilerin çoğunlukta olmasıyla beraber 14 bine yakın üyesi ile grev kararı aldı.

Hava-İş’in grev kararı alması üzerine bugün Sendikal Güç Birliği Platformu tarafından bir destek eylemi gerçekleştirildi. Atatürk Hava Limanı Expres kapısı önünde bir araya gelen Sendikal Güç Birliği Platformu flamalarıyla Dış Hatlar Geliş Kapısına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında Yeni Demokrat Kadın sloganlarıyla zılgıtlarıyla THY işçilerinin yanında olduğunu gösterdi.thy

Eylemde ilk olarak konuşma yapan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin grev sürecine gitmelerini THY yönetiminin zorladığını belirterek şunları söyledi “Biz kavgacı insanlar değiliz. Ancak kavga istiyorsanız kavga etmesini de iyi biliriz. Siz bizi daha tanımamışsınız. Biz 12 Eylül cuntasının dize getiremediği bir sendikayız. Bizim tarihimize baktığınızda neler yaptığımızı ve neler yapabileceğimizi anlarsınız…”

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de işçilerin mücadelesini destekleyen bir konuşma gerçekleştirdi.

Yen Demokrat Kadın eylem sonrasında, DHL ve THY direnişte olan kadın işçilerle sohbet gerçekleştirdi.

Konuşmanın ardından işçiler türküler eşliğinde halaylar çekerek eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu