Güncel

YDK, direnişçi Divan işçilerini ziyaret etti

İstanbul: Bugün Sarıgazi Yeni Demokrat Kadın (YDK) ve YDK’lı sanatçı Pınar Aydınlar, Sarıgazi Taşdelen’dedirenişlerinin 17. gününde olan Divan işçilerini ziyaret ederek kadın işçilerin 18 Mart kapsamında gerçekleştirdiği 18 Mart etkinliğine katıldı.

Divan işçilerinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ekseninde gerçekleştirdiği etkinlikte, “Anayasaya üye olduk, sendikal hakkımızı kullandık işten atıldık” yazılı pankart direniş çadırına asıldı. Koç holdinge ait Divan pastanesi önünde direnişte olan işçilerin etkinliğine Maltepe hastanesi işçileri de destek verdi.

“İşyeri, kadın düşmanı politikalarını kanıtladı”

Etkinlik ilk olarak işçilerin direniş ve mücadele mesajlarıyla başladı. İşçilerin ardından sanatçı Pınar Aydınlar konuşarak, her daim işçiden emekçiden yana olan bir gelenekten geldiğini ve işçilerin direnişini sahiplendiğini vurgulayarak dayanışma mesajları verdi. Aydınlar son olarak, 8 Mart’ı yasaklayan zihniyete inat alanlarda işçi ve emekçi kadınlarla omuz omuza olacağını ve bütün kadınları da alanlara emeğine ve kimliğine sahip çıkmaya davet ettiğini vurguladı. Aydınların ardından işçiler Divan işçileri Koç holdinge atıfta bulunarak, “Sallında gel ‘koçum’ benim” türküsünü söyleyerek halaylar çektiler.

“Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganını atan işçiler bir masa etrafında çaylarıyla beraber sıkıntılarını tartıştılar. Forumda konuşan kadın işçiler, çadırın yol kenarında olmasından kaynaklı tuvalet sorunu yaşadıklarını söyleyerek, “Biz Ataşehir belediyesinden tuvalet istedik onlarda bize polisi ikna etmemiz gerektiğini söylediler. Biz kadınız ve çok zorlanıyoruz bize yardım etmiyorlar” şeklinde konuştu. Bir kadın işçinin “Teşhir ediyorum; bu işyeri, 8 Mart öncesi 16 kadın işçiyi işten atarak kadın düşmanı politikasını göstermiş oldu” sözleri dikkat çekti.

“Sokakları terk etmeden, omuz omuza”

Konuşmaların devamında baskıların ve emek sömürüsünün sınır taşımadığına vurgu yapan kadınlar her zaman çifte sömürüye ve tacize maruz kaldıklarının vurgusunu yaptı. Yeni Demokrat Kadınaktivisti Yağmur Ay konuşmasında, “Eskiden çalıştığım bir iş yerinde sıkıntılarımız vardı ve örgütlü olmadığımız için net bir tavır sergileyemiyorduk. Sizin burada kadınlarla dayanışmanız ve örgütlü hareket etmeniz bu direnişin en önemli noktası. Direnişinizi selamlıyor ve Yeni Demokrat Kadınlar olarak sahipleniyoruz” dedi. Yine YDK’dan gelen Gül Aslandoğan ise şunları söyledi: “Kadının yok sayılmasının evde başladığı mahalle, sokak, işyeri ve yaşadığımız tüm alanlarda devam ettiğini biz kadınlar olarak bu yok sayılmayı reddettiğimizi vurguluyoruz.Erkek ve kadın işçiler arasında ciddi ayrımlar olduğunu biliyoruz. Bu ayrımlara ve maruz kalan biz kadınlarız yine başkaldırması ve bununla mücadele etmesi gerekende biz kadınlarız. Kadınların sokağa çıkmasının önemini Gezi İsyanı’nda gördük ve sokağı terk etmemesinin önemini de! Onun için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde de emeğimize sahip çıkarak sokağı terk etmeden bütün kadınlar omuz omuza olmalıyız!” Direnişte olan işçiler de 8 Mart’ta alanları terk etmeyeceklerini ve emeklerine sahip çıkacaklarını vurgulayarak tartışmalarına devam ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu