Güncel

YDK aktivislerine şiddet uygulayan Ercan Konyar’ın yargılandığı davada karar çıktı!

 

İstanbul: Yeni Demokrat Kadın aktivisti kadının bir erkeğin şiddetine maruz kalması ve kadınlar tarafından refleks olarak cezalandırılması olayına ilişkin yargılamanın sonucu Ercan Konyar isimli erkek adli “para cezası” aldı.

 

2014’te başlayan ve geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davanın karar duruşmasında YDK aktivistleri beraat ederken, şiddet uygulayan Ercan Konyar ise “adli para cezası” aldı.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmalarında kadınları darp etmekle yetinmeyip, hakaret ve tehditlerde bulunmuş, her duruşmada farklı ifadeler vererek kadınları “Bunlar THKP-C ile, PKK ile bağlantılı” vb iddialarıyla kendini kurtarmak istemiş, kadınların avukatlarına yönelik ise duruşmalar boyunca saldırgan tutumlar ile sözel şiddetine devam etmişti.

“Ercan Konyar adlı erkek 9 bin TL ile kurtuldu!”

Mahkeme tarafından Ercan Konyar hakkında adli para cezasına karşılık esas gün sayısında “sanığın duruşmada olumlu hal ve davranışları lehine hafifletici neden olarak kabul ederek” indirim uygulandı. 5 yaralama suçundan yargılanan ve 180 günden 150 güne “iyi hal” uygulaması ile indirilen ve adından her güne karşılık 20 tl ile toplam 9 bin gibi bir miktarla “kurtulmuş” oldu.

Ancak şiddet uygulayan Ercan Konyar’ın bugün bu “cezayı” almış olması kadınların ve kadın avukatların sokak mücadelesinin yanında verdikleri hukuk mücadelesi sonucudur. Şiddet uygulayan saldırgan erkek bu saldırılara benzer saldırılardan “hüküm” giymiş olmasına rağmen “yargılama” ve aldığı “komik para” cezası 4 yıl sürdü. Duruşmaları ısrarla Ercan Konyar’ın saldırılarına rağmen sürdüren kadın avukatlar ve YDK aktivistleri bu sonucu her alanda verilen mücadele açısından önemli olduğunu görüşünü paylaştı.

Ne olmuştu;  “Kadınlar şikayetçi de olsa da yargılanıyor”

 

İlk yargılamaya 19 Şubat 2014 tarihinde başlanan duruşmalarda YDK aktivistleri saldırıya uğramış olsa da “müşteki sanık” olarak yargılanmışsa da “yargılama” sonucunda beraat etti.

Hatırlanacağı üzere 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Yeni Demokrat Kadın, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nda “Buluşuyor, tartışıyor, güçleniyoruz” şiarı ile bir kadın buluşması gerçekleştirmiş; verilen yemek arasında YDK aktivisti bir kadın, erkek şiddetine maruz kalmıştı. Kadınların da çevrede bulunduğu bir sırada bir erkek, buluşma için İstanbul’a gelen kadınlardan birini, oturduğu tabureden zorla kaldırarak kendisi oturmuş; ardından çıkan tartışma üzerine, karnına attığı tekme ile genç kadını yere savurmuştu. Bunun ardından YDK aktivistleri, karşılaştıkları erkek şiddetine karşı, refleks geliştirmiş ve saldırganın şiddetine şiddetle karşılık vermişlerdi.

Taksim sokaklarında saldırganı kovalayan ve kaçmasına izin vermeyen kadınlar, yakalayarak polis çağırmış ve karakolda, saldırgandan şikayetçi olmuşlardı. Serbest kalmak için kadınlardan özür dileyip, polislere yalvaran saldırgan, kadınların kararlılığı üzerine hakaretlerini sürdürmüştü. Üst araması sırasında polisin “Üzerinde kesici-delici alet var mı?” şeklindeki sorusuna, “Keşke olsaydı” şeklinde cevap veren saldırganın bu sözleri; YDK’lı kadınların tepkisine rağmen, polis tutanaklarına “iddia” şeklinde geçmişti.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu