Güncel

YDG’li Kadınlar: Tecavüzü Meşrulaştıramazsınız!

ydk_kadinYeni Demokrat Gençlik-YDG’li Kadınlar bir açıklama yaparak, AKP’li milletvekillerinin tecavüzcünün mağdurla evlenmesi durumunda affedilmesini isteyen önergesine karşı açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

Tecavüzü Meşrulaştıramazsınız!

“Devlet, AKP eliyle cinsel istismarı ve cinsel şiddeti destekleyen politikalarına bir yenisini daha ekledi. Tecavüzcü devletin politikalarını sürdüren AKP’li vekiller 17 Kasım gecesi meclise önerge sundu. Çocukların cinsel istismar suçu işleyen kişiyle evlendirilmesini öngören tasarı ile birlikte dört bin istismarcının aklanması planlanıyor.

Ensar Vakfı’nda yaşanan cinsel istismar hakkında “bir kereden bir şey olmaz “ diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’ndan sonra, Binali Yıldırım önerge için “Bir kerelik yapılan bir şey. Babaları içeride olan ‘aileleri’ kurtarmak istiyoruz” diyerek, istismarcıları aklayacaklarını dile getirdi. Adalet Bakanı ise “Bu sadece geriye dönük bir uygulamadır. Geleceğe dönük değildir. Tecavüzcülerin bundan yararlanması söz konusu değildir. Sadece “imam nikâhlı çocukları kapsayacak” diyerek yasa tasarısına kılıf uydurmaya çalışıyor. Devlet tarafından cinsel istismarın, tecavüzün önü açılıyor, cezasız bırakılıyor. Kadınlar ve kız çocukları tecavüz eden kişiyle evlendirilerek yok sayıldıkları toplumdan, sosyal hayattan soyutlanıyor, geleceksizleştirilmeye çalışılıyor.

Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nda çocukları ve kadınları katleden, savaşın en büyük faturasını kadınlara, LGBTİ+’lara ve çocuklara kesen devlet cinsiyetçi politikaları ile şiddetin her türlüsünü meşrulaştırmaya çalışıyor. Heteroseksist erkek düzenin savunucuları tarafından çıkarılmaya çalışılan yasa ile birlikte, her gün tacize, tecavüze uğrayan, yakılarak katledilen, sistemin en ötekisi olan LGBTİ+’lara yönelen şiddet artacak ve cezasız bırakılacaktır.

Bu meselenin gündemimize böyle getirilmesi de tesadüf değildir. Ohal’de kadınların ve LGBTİ+’ların üzerinde artan saldırı ve baskı sistemi kendisini alenen ortaya koymuş oldu. Kadınların tecavüzcüleri ile evlendirilmesinin meclise bir kılıf halinde sunulmuş olması dahi ayrı bir travma yaratmaktadır. Bu önerge gündemi değiştirmek için değil, tam da sürecin kimler tarafından üretildiğini göstermektedir. En fazla ezilen kesim en fazla isyan eden, mücadele eden olacağından ilk önce kadınlar, LGBİT+’lar üzerinde fiziken, manen baskı ve şiddete yönelmişlerdir. Sistemin hukuki anlayışı da buna uygun olarak somutlanmak istenmektedir.

Erkek devlet, kadın dayanışması sonucunda tutuklanan istismarcıları, tecavüzcüleri serbest bırakarak kadın mücadelesine saldırmaya devam ediyor. Erkek yargı tecavüzcüleri, tacizcileri değil, şiddete özsavunma ile karşılık veren kadınları tutukladı. Haberciliğin kadın yüzü olan dünyanın ilk kadın haber ajansı JİNHA kapatıldı. ‘Çocuklar için daha iyi bir dünya’ şiarıyla faaliyet gösteren Gündem Çocuk derneğini kapatan, cinsel istismara karşı ses çıkaran gazetecileri tutuklayan, tecavüzcüleri değil, kadınları yargılayan devlet kadınların büyüyen öfkesiyle karşı karşıya kalıyor.

Kadınları ve kadın mücadelesini karşısına almaktan çekinmeyen, her türlü şiddeti meşrulaştırmaya çalışan devleti, kadınların öfkesi bozguna uğratacaktır. Biz genç kadınlar olarak çocuk istismarcılarının aklanmasına, tecavüzün meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Kadın dayanışmasını yükselterek erkek devlete ve politikalarına karşı sokaklarda ve hayatın her alanında mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu