Güncel

“Yalanlarla kuşatılan şehirlerden tanklarla kuşatılan Amed’e”

İstanbul: Barış İçin Kadın Girişimi’nin (BİKG) çağrısıyla Ölümden değil yasamdan yanayız barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz şiarıyla başlatılan kampanya kapsamında kadınlar 66 gündür Sur’da süren ablukaya karşı nöbet tutmak için Amed’e gitti. Günlerdir çağrısı yapılan kampanya çalışmaları kapsamında Kadıköy Belediyesi Evlendirme dairsi önünde biraraya gelen kadınlar “Ölümden değil yaşamdan yanayız, barış ve hakikat hakkimizi savunuyoruz” yazılı pankart ve “Sur” yazılı dövizler taşıyarak burada bir açıklama yaptı.

 

“Hakikat ve barış haklarını hatırlatmak üzere Amed’e gidiyoruz”

BİKG adına açıklamayı Süheyla Ağkoç yaptı. Ağkoç, birçok şehirde katliam, abluka, süresiz sokağa çıkma yasakları ve zorunlu göçlerin yaşandığını belirterek, “Yalnızca barıştan söz ettiği için bu savaş dursun dediği için suçlu ilan edilenler tehdit edilenler var. Birçok kentte su yok, elektrik yok, ekmek yok, çocukların oyun alanı olan kapı önü yok. Ateş var bomba var ölüm var” diyerek yaşananlara dikkat çekti.

Cizre’de bir bodrumda yaşanan vahşeti hatırlatan Ağkoç, “Cizre’de 23 Ocak’ta bir eve havan topu isabet etti. Yapılan ambulans istemine kuşatma ile cevap verildi. Koridor talebi keyfi bir şekilde reddedildi. Bölgeden yapılan tüm haberlere ve kamera kayıtlarına rağmen karalamalar yapıldı, “Böyle bir şey yok” denildi” diye konuştu.

Kadınlar olarak hakikat ve barış haklarını hatırlatmak üzere Amed’e gittiklerini belirten Ağkoç, “Biz kadınlar barış ve hakikatin peşindeyiz” dedi. İstanbul’un yanı sıra Bursa, Eskişehir, Antakya, Adana, Muğla ve Artvin’den de kadınların yola çıktığını hatırlatan Ağkoç, “Yaşam alanları, mahalleleri ellerinden alınmış olan insanlarla, biz barış ve hakikat hakkı ellerinden alınmış insanlar olarak bir arada nöbetteyiz, demeye gidiyoruz” dedi.

 

Polis her zaman olduğu gibi engelleme girişimlerinde bulundu

Amed’in Sur ilçesinde yaşanan katliam girişimi karşı Sümerpark Ortak Yaşam Alanında nöbet tutmak üzere yola çıktıklarını ifade eden Ağkoç, “Yalanlarla kuşatıldığımız şehirlerden tanklarla toplarla kuşatılan bir şehre doğru yola çıkıyoruz. Savaşın sonuçlarına bedellerine bizzat tanık bizzat yasayan kadınlar olarak 6 Şubat’ta tüm gün Sümerpark’ta Sur’un yanı başında nöbetteyiz. Sokakları insansızlaştıranlara hayata düşman olanlara adaleti güçten ibaret sananlara isyanımız var. Yolumuz acık olsun. Yolumuz adalet, yolumuz hakikat, yolumuz barış olsun” dedi.

Yeni Demokrat Kadınlar‘ın da içerisinde yer aldığı kadınları engellemek isteyen polis, araçları kontrol gerekçesiyle çekip, geri getirdi. Kadınlara da GBT kontrolü yapıldıktan sonra kadınların Amed’e yolculuğu başladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu