Güncel

Yakacık’ta kadın forumu

Kartal’da dün akşam (20 Temmuz) saatlerinde Yakacık Halk Dayanışması’nın Fatih Parkı’nda düzenlediği forum, “Tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, erkek egemen sisteme karşı sokaklardayız” şiarıyla düzenlendi.

Genç kadınların tüm sorumluluğunu üstlendiği ve hazırladığı forum öncesi, Akmar önünde bir araya gelen ve aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da bulunduğu kitle parka doğru yürüyüşe geçti.

Kadın, yaşam, özgürlük”, “Tacizci devlet istemiyoruz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları ile başlayan yürüyüşte; “Tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, erkek egemen sisteme karşı sokaklardayız” yazılı kadınların el emeği hazırladığı pankartı açıldı.

 

“Kadınlar Gezi’de en ön saflardaydı”

Daha sonra parkta bir araya gelindi. Forumda; kadınların; erkek egemen sistemin ayrımcı, eşitsiz ve yok sayan politikalarına karşı bir tepki olarak direnişte en ön saflarda olduğu vurgusunun yapıldı.

Söz alan kadınlar kadına yönelik şiddette Gezi ayaklanması sürecinde de yaşanan artıştan, çocuk istismarlarından bahsederek, tüm bunlara karşı birlikte olmansın ve mücadele etmenin öneminden bahsetti ve diğer kadınlara konuşma çağrılarında bulundular.

Etkinlikte Gezi ayaklanması sürecinde kadınların direnişini anlatan bir sinevizyon gösteriminin de gerçekleştiği etkinlikte bazı genç kadınlar da önceden hazırladıkları yazıları okuyarak, ülkede yaşanan kadına yönelik ayrımcılıktan bahsettiler.

Kürtçe’de kadına verilen önemi, dişi fiil çekimlerinden yola çıkarak anlatan bir katılımcının konuşması ilgi çekerken, bazı katılımcıların Kürt dili üzerine konuşulmasından rahatsızlık duyması üzerine moderatör birlikte ve şovenizme karşı mücadelenin öneminden bahsetti.

Forum, haftada bir gün (Salı akşamları) yapılma kararının açıklanmasının ardından halaylarla sona erdi.

İstanbul YDK

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu