Güncel

(Video) YDK İç Kurultaya hazırlanıyor

H. Merkezi: Kasım 2009’dan bu yana alanlara çıkmaya başlayan Yeni Demokrat Kadınlar, 2-3 Şubat’ta Kurultay’a gitmeye hazırlanıyor.

Bir süredir kurumsallaşma üzerine iç tartışmalar yürüten YDK, 10 Nisan 2011’de Kurultay Örgütleme Konferansı’nı gerçekleştirmişti. Bu konferanstan sonra başlatılan tartışmaların belli bir olgunluğa ulaşmasının ardından Ekim 2012’den itibaren Kurultay çalışmalarına başlayan YDK, bu süreçte çalışma atölyeleri oluşturdu.

Emek, toplumsal cinsiyet, ataerki, şiddet, ulusal baskı ve cinsel kimlik-yönelim konu başlıkları altında oluşturulan atölyeler için İstanbul, Amed, İzmir, Ankara ve Mersin’de biraraya gelen kadınlar birlikte gruplar oluşturarak konular üzerine araştırma-inceleme gerçekleştirdiler.

“Pratikten politika üretmeye…”

Kurultay hazırlıkları ile ilgili “Bu atölyelerin en önemli kazanımı araştırma-inceleme yapmak açısından bize kazandırdığı deneyim oldu. Bu sürece katılan her bir kadın birçok kitap, dergi, makale okuyup, buradan notlar çıkararak yazıları hazırladı” şeklinde hazırlıkları anlatan YDK, “ ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ın yansıması olarak pratik işlerin o inanılmaz cazibesine kapılan bizler açısından politika üretmenin aracı olan atölyeler aracılığıyla onlarca kadın, teorik çalışma yapmıştır. Bu, bizler açısından çok önemli bir kazanımdır” sözleriyle süreci yorumladı.

“Beşler olmanın, Beşler yaratmanın anahtarı…”

Bu kurultayla bu eksilerimizi artıya, yelkenlerimizi edilgenlikten özne olmaya çevirme” çağrısı yapan YDK, kurultayın gerçekleşeceği 2-3 Şubat tarihine dikkat çekerek şöyle dedi: “Sefagül KesginNurşen Aslan,Gülizar ÖzkanFatma Acar ve Derya Aras yoldaşların şehit düştüğü tarihte gerçekleştireceğimiz kurultayın, onların yolundan yürüyen bizlerin omuzlarına yüklediği bir sorumluluk var. Beşler olmanın, Beşler yaratmanın anahtarı olan bu örgütlenmeyi kurumsallaştırmak, ileriye taşımaktır.

Biz bunu başarabiliriz, başarmalıyız, başaracağız” diyen YDK, sözlerine “1915’te Mustafa Suphilerle yakalanıp cinsel işkence ile katledilen Maria’dan Meral’e, Beşler’den Paris’te katledilen 3 yurtsever kadına, Güldünya’dan ‘fazla ‘Arka Sokaklar’ dizisi izlemenin cezasını’ ölmekle ödemek zorunda kalan Mehtap’a kadar herkesin ve kendimizin bizden beklentisi budur” diyerek son verdi.

Yeni Demokrat Kadın İç Kurultayı

Tarih: 2-3 Şubat 2013 Cumartesi/Pazar

Saat: 10.00-17.00

Yer:Hava-İş Genel Merkezi (Adres: İncirli Caddesi 68/1Volkan Apt. Bakırköy/İstanbul)

Video için bakınız:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nK-vNG8WbZE

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gI18p_9ONyA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu