Güncel

(Video) Diren Elif, Yalnız Değilsin!

Elif Kaya tutuklu bulunduğu Şakran Hapishanesi’nde ‘ince arama’ adı altında çıplak arama dayatmasıyla karşılaşmış ve buna karşı direndiği için idare tarafından 2 aylık görüş yasağı verilmişti. Yeni Demokrat Kadın olarak biz de Şakran’da direnen Elif’in mücadelesinin yanında olduğumuzu ve duruşma gününde destek olmak için kadınlara ve kadın örgütlerine çağrıda bulunduk.

3 Ağustos günü Karşıyaka Adliyesi’nde görüş yasağı uygulamasına karşı açılan mahkeme duruşması öncesinde YDK’lı kadınlarında içerisinde bulunduğu İzmir Kadın Platformu tarafından adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasında “Gezi direniş sürecinde İzmir’de tutuklanıp Şakran Hapishanesi’ne götürülen ve gardiyanlar tarafından çıplak aramaya tabi tutulan, buna karşı çıktığı ve direndiği için 1 ay süreyle görüş yasağı alan arkadaşımızı merak ediyoruz” denilerek, erkek egemen Devlet’in kadın kimliği üzerinden her gün bir yenisini geliştirdiği politikalarıyla kadınları kimliksizleştirmeye ve nesneleştirmeye devam ettiği ve Şakran Hapishanesi’nde de yaşananlar karşısında üç maymunu oynadığına dikkat çekildi.

 

“Her Yer Şakran, Her Yer Direniş”

Mahkeme sırasında kadınlar adliye önünde bekleyişe devam ederek, “Diren Elif İzmir Seninle”, “Her Yer Şakran, Her Yer Direniş” sloganlarıyla Elif’e destek sunuldu. İnternet üzerinden yapılan çağrı ve forumlardan gelenler, ilerici, demokrat ve devrimcilerde Elif’e destek amaçlı adliye önündeydi.

Mahkeme bitiminde adliye önünde destek için gelen kitle ring aracının önünde “Diren Elif, Seninleyiz”, “Gezi Tutsakları Onurumuzdur”, “Gezi Tutsakları Serbest Bırakılsın” sloganlarını haykırdı.

Mahkeme sonrasında adliye önünde Elif Kaya’nın avukatı mahkemeyle ilgili açıklama yaparak duruşmanın 11 Eylül’e ertelendiğini belirterek müvekkiline yapılan çıplak aramanın bir işkence olduğunu, bu durumda yargılanacak olanın müvekkili Elif Kaya’nın değil bu işkenceyi yapanlar olduğunu belirterek yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekti.

Ardından Elif’in ablası Aysel Kaya, Şakran Hapishanesi’nde kardeşine yapılan cinsel tacizin, hapishanelerde yıllardan beri yapıldığı ve devletin kadın bedenine yönelik sistemli saldırılardan biri olduğuna dikkat çekti.

Hapishanelerde keyfi uygulamalarla, kadınların bedenlerine yönelik saldırılarla düşüncelerini savunmalarının önüne set olamayacaklarını belirtti ve Gezi tutsağı olan kardeşleri Elif Kaya ve İbrahim Kaya’nın düşüncelerinin her zaman yanında olduğunu Gezi’nin yargılanamayacağını belirterek 10 Eylül’de Bayraklı Adliyesi’nde Gezi Tutsakları’nın ilk mahkemesine destek çağrısında bulundu.

 

İzmir YDK

 

Video için tıklayınız:

http://www.youtube.com/watch?v=4_lvOtn2UYA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu