Güncel

“Utanç davası” 3 Şubat’ta

dikili_e.aİki yıl önce Dikili’de babasının arkadaşı ve Din Kültürü Öğretmeni tarafından tecavüze uğrayan 14 yaşındaki E.A.’nın davası Bergama’da görülmeye devam edecek.

2012 Mart ayında Dikili’de önce babasının arkadaşı ardından da durumu anlattığı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni tarafından tecavüze uğrayan E.A. babası ile Dikili Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulunmuş ancak söz konusu tecavüzcüler suçlamayı reddetmişler ve haklarında herhangi bir işlem yapılmadığı gibi gözaltına dahi alınmamışlardı.

Bu tecavüzcülerin “yargılandığı” ilk duruşma 15 Kasım’da Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü ve E.A. mahkeme boyunca duruşma salonunda tutuldu ve tecavüzcüleri dinlemek zorunda kaldı. Tecavüzcülerin “Yalan söylüyor, iftira atıyor” vb ifadelerini dinlemek zorunda bırakıldı. E.A. tüm mekanizmasına erkek egemenliği sinmiş yargı sistemiyle ile tekrar tekrar incitildi.

Tecavüzcülerin sistem tarafından korunduğu bu ülkede erkek egemenliğine karşı davayı takip etme için Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Kadın Komisyonu çağrıda bulundu.

’Devlete emanet’ cezaevi yurtlarındaki çocukların tecavüzlerden, tacizlerden korunmadığı, korunmadığı gibi sorumluların cezalandırılmadığı, küçücük çocukların babaları yaşlarındaki adamlara ‘gelin’ edilip istismar edilmelerine göz yumulduğu hatta desteklendiği, öldürülmeleri karşısında sessizliğin onaylayan gücüne sığınıldığı, 13 yaşında tecavüze uğrayan çocuklara ‘rızası var!’ dendiği, mayınlarla, bombalarla bedenleri parçalanan çocukların katillerinin ortaya çıkarılmadığı, erkek egemen zihniyetin ve uygulamalarının yaşamımızın her alanına sirayet ettiği bu ülkede tecavüze uğramış bir çocuk için daha” şeklinde açıklama yaparak duyarlılık çağrısında bulundu.

“Tüm kadın örgütlerine, sendikalara-kadın komisyonlarına, demokratik kitle örgütlerine, siyasi partilerin kadın birimlerine çağrımızdır”  diyerek 3 Şubat’ta saat 10.00’da Bergama’ya davayı sahiplenmeye çağırdı.

 

İzmir Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu