Güncel

Urfa’da 25 Kasım’a “örgütsel yazışma” soruşturması, eteğe “erkek mahpuslarla karşılaşırsanız sıkıntı yaratır ” yasağı!

Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishane’de tutulan YDK’lı tutsakların 25 Kasım için yazdıkları açıklamaya “örgütsel yazışma” diyerek soruşturma açan hapishane idaresi, tutsaklara gelen bir eteğe de “koridorda dolaştığınızda, erkek mahpuslarla karşılaşırsanız sıkıntı yaratır” diyerek el koydu.

Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishane gericilik ve muhafazakarlıkta sınır tanımıyor. Burada tutuklu bulunan YDK’lı tutsaklar, yakınları aracılığıyla yaşadıklarını aktardılar. YDK’lı tutsaklar, “erkek mahpuslarla karşılaşma” ihtimaline karşı kendilerine hapishane idaresi tarafından baskı uygulandığını, “erkek mahpuslarla karşılaşma” ihtimalleri sırasında kendilerini adeta kaçırıldığını aktarıyorlar.

 

25 Kasım açıklamasına “örgütsel yazışma” soruşturması

YDK’lı tutsaklar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle bir açıklama kaleme alarak dışarıya gönderdiler. Ancak hapishane idaresi, açıklama içerisinde yer alan “25 Kasım tarihçesi”, “nefret cinayetleri” gibi ibareleri gerekçe göstererek bunun “örgütsel yazışma” olduğunu iddia etti ve açıklamaya el koydu.

Bununla da yetinmeyen hapishane idaresi, bu açıklamayı gerekçe göstererek kadın tutsaklara disiplin soruşturması açtı.

 

Eteğe “erkek mahpuslarla karşılaşırsanız sıkıntı yaratır ” yasağı!

Hapishane idaresinin kadın tutsaklara dönük uygulamaları ise bununla sınırlı değil. İdarenin kadınlara gerici bir şekilde dayatmalarda bulunduğunu söyleyen YDK’lı tutsaklar koridorlarda erkek tutsaklarla karşılaşma ihtimallerine karşı hapishane idaresinin adeta eteklerinin tutuştuğunu ve bunu engellemek için kadın tutsakları bu tür ihtimaller sırasında adeta kaçırır gibi alandan uzaklaştırdıklarını anlattılar.

YDK’lı bir kadın tutsağa gönderilen eteğin “diz boyu” olmasını gerekçe gösteren hapishane idaresinin gerici korkuları bu etekle birlikte yeniden hortladı. “Koridorda dolaştığınızda, erkek mahpuslarla karşılaşırsanız sıkıntı yaratır” diyen hapishane idaresi, eteğe el koyarak kadın tutsağa eteği vermedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu