Güncel

Umut Söyler: “Beni Kurtarın”

 

umut_söylerAnkara’da eşcinsel olduğu için ailesi tarafından darp edilerek kaçırılan Umut Göktuğ Söyler, bugün avukatını aradı ve “Beni kurtarın” dedi.

bianet’e konuşan avukat Ahmet Toköz, Söyler’in kendisini Samsun Taşova’da PTT önündeki bir telefon kulübesinden aradığını söylediğini aktardı. “Adli sistemin Umut Göktuğ’u Taşova’dan kurtarıp Ankara’ya getirerek, öz iradesiyle savcı tarafından ifadesinin alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Söyler, geçtiğimiz günlerde de sevgilisi Ramazan Kalkan’a Facebook üzerinden mesaj yollayarak “İnsan Hakları Derneği, Pembe Hayat Derneği, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler beni neden kurtarmıyor” demişti.

“Başvurular yapıldı, adalet yerine getirilsin”

Söyler’i kaçıran aile fertleri hakkında üç aylık uzaklaştırma kararı olduğunu ve 6284 sayılı yasaya göre koruma tedbir kararların ihlal edenlere yönelik üç gün hapis cezası verildiğini hatırlatan Toköz, “Adalet sistemi ne koruma kararının gereğini yerine getiriyor, ne de Söyler’in ailesi tarafından darp edilen Ramazan Kalkan’ın mağduriyetinin gereğini yerine getiriyor. Unutmamalıyız ki bu olayda iki mağdur var” dedi.

Söyler, daha önce de Ramazan Kalkan’ı telefonla arayarak, ailesinin “bizim hakkımızdaki şikayetlerinden vazgeçersen seni serbest bırakırız” dediğini ve bu nedenle şikayetlerini geri çektiğini söylemişti. Avukat Toköz, bu telefon konuşmalarının kaydını Savcılık’a ilettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirtti. “Umut Göktuğ’un açıklamalarını korku, baskı ve kapalı tutulması sonucu, iradesine dışında yapmış olduğunu Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ilettik ancak hiçbir gelişme yok.”

Umut Göktuğ Söyler kaçırılalı 23 gün oldu.

Ne olmuştu?

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği üyesi Umut Göktuğ Söyler, sevgilisi Ramazan Kalkan’la beraber yaşıyordu. Ailesi, Söyler’in eşcinsel olduğunu öğrenince onu ve Kalkan’ı tehdit etmeye başladı.

Söyler 3 Şubat’ta savcılığa başvurarak şikayette bulundu. Aile Mahkemesi, şüpheliler hakkında üç aylık uzaklaştırma kararı verirken, Kaymakamlık da Söyler’e Dikmen Polis Merkezi’nden altı ay süreyle çağrı üzerine polis koruması verdi. Ayrıca Söyler’in şakağına silah dayayarak tehdit eden babası ve amcası hakkında tehdit ve öldürmeye teşebbüsten suç duyurusunda bulunuldu. Toköz, bu konuda bir gelişme olmadığını, kimseden ifade bile alınmadığını ifade etti.

Tedbir kararlarına rağmen, 23 Şubat’ta Söyler’in muvazzaf albay olan babası ve Kastamonu Emniyet Müdürlüğü’nde sivil polis olarak görev yapan amcasının da aralarında bulunduğu kişiler, çiftin yaşadığı evi basarak Ramazan Kalkan’ı silahla tehdit ve darp etti, Söyler’i ise darp ederek kaçırdı. Olay görüntüleri, sokaktaki güvenlik kameralarına yansıdı.

Söyler’in ailesi Umut Söyler için “kısıtlılık kararı ve vasi tayini” için Mart başında mahkemeye başvurdu. Yetişkin kişilerin vesayet altına alınmasına olanak tanıyan kısıtlılık kararı, “akıl hastalığı, kötü hâl, kötü irade” gibi sebeplerle kişinin fiil ehliyetinden kısmen ya da tamamen mahrum edilmesi anlamına geliyor.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Söyler’in üyesi olduğu Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’ni arayarak kaçırma olayıyla ilgili “hassasiyetle üzerinde duruyoruz” dedi.

Söyler en son, 28 Şubat’ta hastaneden ayakta tedavi edildikten sonra annesi ve babasıyla çıkarken görüldü. Aynı gün Toköz’ün aktardığına göre, Söyler’in babası polisi arayarak “Oğlumla ilgili birkaç işlem var, daha sonra teslim olacağım” dedi. (ÇT)

Avukat Toköz, geçen hafta Cumhuriyet Savcısı Namık Kemal Saltık’ın Taşova Savcılığı’na faillerin ifadelerinin alınması için yazı yazılmasını istedi ancak hala yakalama kararı çıkartılmadı.

(Kaynak: Bianet)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu